Boterori 2022

Ronaldo shënon rekord edhe ne humbje

Cristiano Ronaldo ka barazuar rekordin për më së shumti ndeshje ndërkombëtare për meshkuj pasi ylli portugez u fut nga stoli kundër Marokut për të bërë paraqitjen e tij të 196-të për kombin e tij.

Ronaldo përputhet me totalin e sulmuesit të Kuvajtit, Badr Al-Mutawa, duke i shtuar listës së rekordeve në karrierën e tij legjendare.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë është detyruar të kënaqet me një vend në stolin e Portugalisë në dy ndeshjet e fundit në Kupën e Botës në Katar.

Trajneri i Portugalisë, Fernando Santos, zgjodhi ta linte Ronaldo-n në stol që në fillim kundër Marokut, pasi zëvendësuesi i tij Goncalo Ramos shënoi një hat-trick në triumfin 6-1 të 16-të të fundit ndaj Zvicrës.

Santos iu kthye Ronaldo-s në pjesën e dytë, me veteranin që doli nga pankina në minutën e 50-të me Portugalinë duke lënë pas Marokun 1-0 në çerekfinale.

Paraqitja e fundit ndërkombëtare e Ronaldo-s e barazon atë me Al-Mutawa, i cili mban rekordin që nga qershori.

Al-Mutawa kishte luajtur ndeshjen e tij të 196-të në humbjen 3-0 të Kuvajtit ndaj Jordanisë në kualifikimin për Kupën e Azisë 2023.

37-vjeçari kishte mbajtur më parë titullin në vitin 2021, vetëm që FIFA të vërtetonte totalin e Soh Chin Ann të Malajzisë në 195.

Al-Mutaëa u shfaq në 10 ndërkombëtarë të tjerë për të rifituar statusin si lojtari ndërkombëtar për meshkujt më me pjesëmarrje, i njohur nga organi drejtues.

Sulmuesi, i cili ka shënuar 56 gola për vendin e tij, aktualisht luan për Qadsia SC në Premier Ligën e Kuvajtit.

Ronaldo mund të bëhej lider i drejtpërdrejtë në gjysmëfinalet e Kupës së Botës, Portugalia humbi përballë Marokut.

Ronaldo e fitoi ndeshjen e tij të parë për Portugalinë në moshën 18-vjeçare, kur hyri në vend të Luis Figo në një miqësore kundër Kazakistanit në vitin 2003.

Ai shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar në ndeshjen e tij të tetë kundër Greqisë.

Ronaldo e kaloi Ali Daein shtatorin e kaluar për numrin më të madh të golave ​​ndërkombëtarë nga një lojtar, duke shënuar dy gola kundër Republikës së Irlandës për t’u larguar nga gjithsej 109 iraniani.

37-vjeçari që atëherë e ka çuar numrin e tij në 118 gola për kombin e tij.