• Historia e jashtëzakonshme e shkollës së parë shqipe në Kosovë: Mësuesit, nxënësit, lëndët dhe librat e parë nga vitet 1...

    Shkolla e parë shqipe në Kosovë gjendet në fshatin Stubëll të Vitisë. Ky objekt arsimor kishte 50 nxënës dhe mësues i parë i saj ishte Dom Mikel Tarabulluzi, i cili edhe ishte burgosur shkaku kësaj shkolle. Ciceroni Sarë Gjergji, shpalosi për Albanain Post historikun e këtij institucioni të rëndësishëm, të shndërruar tashmë në muze. Kuriozitet […]...

Të fundit nga Politikë

  • Sveçla: Toleranca ndaj kriminaliteteve si fajdeja e haraçi ka përfunduar

  • Aksion i policisë kundër fajdexhinjëve, prangosen dy persona

  • Prokuroria nis hetimet ndaj profesorit Xhevat Krasniqi

  • Abazoviç për ndeshjen Serbi-Angli: Do të brohorasë për Serbinë

  • Më shumë