Lajme

Prodhuesit vënë bast për makinat hibride teksa kalimi në ato elektrike ngadalësohet


Prodhuesit globalë të makinave po rritin investimet e tyre në teknologjitë hibride, pasi kujdesi në rritje i konsumatorëve ndaj automjeteve plotësisht elektrike e detyron industrinë të ndërrojë me shpejtësi marshin, sipas drejtuesve të lartë.

Një kombinim i normave ende të larta të interesit dhe shqetësimit për infrastrukturën e papërshtatshme të karikimit ka ftohur entuziazmin e blerësve për makinat plotësisht elektrike, duke nxitur një rikthim në shitjet e automjeteve hibride që shumica e industrisë i kishte konsideruar prej kohësh si asgjë më shumë se një ndalesë.

Përmirësimi i kërkesës së ringjallur për hibride ishte një prioritet, thanë drejtuesit e General Motors, Nissan, Hyundai, Volkswagen dhe Ford në Samitin e së ardhmes së makinave të Financial Times këtë javë.

Pikëpamja u bë jehonë nga José Muñoz, presidenti global i Hyundai, i cili tani po shqyrton prodhimin e hibridëve në fabrikën e re 7.6 miliardë dollarësh në Gjeorgji, duke qenë se më shumë shoferë po mendojnë për blerjen e automjeteve plotësisht elektrike.

Rritja e shitjeve të makinave elektrike u ngadalësua në SHBA dhe Evropë vitin e kaluar, duke nxitur prodhuesit e makinave të ofrojnë zbritje.

Drejtuesit e industrisë e kanë pranuar tashmë se tregu ka humbur njëfarë vrull, pasi rritja e shitjeve në të ardhmen varet gjithnjë e më shumë nga kërkesa nga blerësit e zakonshëm dhe jo nga adoptuesit e hershëm.

Në të njëjtën kohë, ka shqetësime nëse qeveritë mund të tërhiqen nga planet e mëparshme për të detyruar një tranzicion të shpejtë larg makinave me bazë benzine.

Hezitimi në rritje i konsumatorëve vjen pikërisht kur prodhuesit e makinave përballen me një kërcënim në rritje nga prodhuesit kinezë që nxjerrin automjete elektrike më të lira si në tregun e tyre vendas ashtu edhe, gjithnjë e më shumë, në Evropë.

Ndërkohë, kërcënimi nga kompanitë kineze vetëm sa ka rritur fokusin e prodhuesve të makinave te hibridet, të cilat zakonisht kanë marzhe dyshifrore krahasuar me automjetet plotësisht elektrike shpesh me humbje.

Për shumë prodhues të makinave, kalimi më i ngadalshëm po i lejon ata të vazhdojnë të shtrydhin fitimet nga motorët tradicionalë, duke siguruar më shumë fuqi financiare për të zhvilluar teknologjinë e automjeteve elektrike.

Shumica e industrisë ende beson se zhvillimi i makinave fitimprurëse plotësisht elektrike është qëllimi më i rëndësishëm afatgjatë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore