Lajme

Musk e ‘çorodit’ Modi-n me udhëtimin e anuluar në Indi


“Mezi pres të takohem me kryeministrin Narendra Modi në Indi!”

Kështu ka shkruar Elon Musk në platformën e tij të mediave sociale X në prill.

Miliarderi po e priste me padurim vizitën, jo vetëm për të zbuluar një vend për “gigafactory”-në e automjetit të ri elektrik të Tesla-s, me vlerë 3 miliardë dollarë, por edhe për një festë familjare.

Ai kishte rregulluar që nëna e tij, tre nga fëmijët e tij dhe dy kujdestarët e tyre ta shoqëronin, sipas dy personave të njohur me planet.

Vetëm 10 ditë më vonë, ai e anuloi udhëtimin, duke përmendur “detyrimet shumë të rënda të Tesla-s” dhe duke premtuar se do të kthehej më vonë gjatë vitit.

Zyrtarët e qeverisë indiane, të cilët kishin pritur drejtuesit e Tesla-s në vizitat e kaluara dhe kishin përgatitur rreth 20 viza për delegacionin që do të duhej në prill, u lanë në pritje.

Ndryshimi i papritur i planit ndezi spekulime në Indi, ku një investim i pritshëm i Tesla-s u pa si një grusht shteti për Modi-n.

Konfuzioni rreth angazhimit të Musk ndaj vendit u rrit kur ai takoi Kryeministrin Li Qiang në Kinë, të cilën India e sheh si një rival gjeopolitik.

Punonjësit e afërt me Musk e kishin bindur atë të anulonte udhëtimin – pavarësisht nga pasojat e mundshme të mospërfilljes së Modi-t ndërsa zgjedhjet e Indisë po zhvilloheshin – për shkak të një mundësie të pashuar në Kinë, thanë njerëz me njohuri për diskutimet.

Gjatë udhëtimit të tij në Pekin, Musk nënshkroi një marrëveshje që e afroi atë më afër qëllimit të tij për të sjellë teknologjinë e plotë të vetëdrejtimit në Kinë, tregu më i madh i makinave në botë.

Tesla mbeti e përkushtuar ndaj një fabrike në Indi për një afat të gjatë, thanë njerëzit me njohuri të drejtpërdrejta për këtë çështje, duke shtuar se Musk ishte “i fiksuar” me vendin për potencialin e tij si treg dhe si qendër për të ndërtuar makina për eksport.

Zyrtarët në Indi, tregu i tretë më i madh i makinave në botë, janë duke pritur me nervozizëm nëse Tesla do të regjistrohet për një skemë që lejon tarifa më të ulëta për automjetet elektrike të importuara me çmim më të lartë për kompanitë që angazhohen t’i prodhojnë ato në vend brenda tre viteve – diçka që Tesla ka kërkuar prej kohësh.

Skema fillon të marrë aplikime këtë muaj dhe do të kërkonte që kompania të zotohet për një investim në Indi në këmbim të tarifave më të ulëta.

Një fabrikë Tesla do të ishte një investim i jashtëzakonshëm nga një kompani amerikane në sektorin e pazhvilluar të makinave elektrike të Indisë, një industri rivale me Kinën që dominon aktualisht.

Që nga vizita e anuluar, zyrtarët vendas nuk kanë zhvilluar diskutime mbi tarifat me Tesla-n, thanë dy persona të njohur me këtë çështje, megjithëse skema komplekse nuk ka marrë shumë interes as nga prodhuesit e tjerë të huaj të makinave.

Çdo zgjerim në Indi do të sillte rreziqe të konsiderueshme për Tesla-n në një kohë kur shitjet e automjeteve elektrike po ngadalësohen globalisht.

Prodhuesit e makinave nga Ford dhe General Motors deri te Toyota kanë luftuar në një treg të mbushur me njerëz ku markat vendase po luftojnë për të shmangur prodhuesit e huaj.

Vetë Tesla po kalon trazira, me shkurtime të thella të vendeve të punës dhe një orientim strategjik drejt drejtimit autonom dhe inteligjencës artificiale.

Sipas njerëzve me njohuri për situatën, interesi i Musk u bë serioz rreth vitit 2019, pavarësisht refuzimit të tij për të prodhuar makina në vend në atë kohë.

Përpjekjet për t’u zgjeruar në Indi u udhëhoqën nga kreu global i politikave dhe zhvillimit të biznesit të Tesla-s, Rohan Patel, një ish-këshilltar energjetik i Presidentit Barack Obama, i cili punësoi rreth një duzinë njerëz për të negociuar me zyrtarët indianë.

Deri në vitin 2022, Musk ishte bërë gjithnjë e më i sigurt për perspektivat e ndërtimit të automjeteve elektrike në Indi. Kur u takua me Modin në New York në vitin 2023, ai tha se Tesla do të përpiqej të ishte në Indi “sa më shpejt të jetë e mundur nga ana njerëzore”.

Ekzekutivët bënë disa vizita në vend, me ministrin e tregtisë Piyush Goyal që shërbente si ndërlidhësi kryesor i qeverisë Modi.

Njerëzit e informuar mbi planet e Tesla-s për Indinë thanë se po kërkonte të investonte 2-3 miliardë dollarë për tre vjet. Fabrika e propozuar do të kishte një kapacitet të synuar deri në 500 mijë makina në vit, shumica e të cilave do të eksportoheshin.

Tesla diskutoi gjithashtu investimin në objektin e vet të baterive.

Bisedimet u përshpejtuan pasi New Delhi njoftoi skemën për tarifa më të ulëta për automjetet elektrike të importuara me çmim më të lartë.

Në të njëjtën kohë, kompania filloi të prodhojë automjete me timon në krah të djathtë në fabrikën e saj pranë Berlinit, të destinuara për eksport në Indi.

Por prapa skenave, pengesat për një njoftim të madh të Indisë po shfaqeshin.

Lajmet dolën se Tesla mund të arrijë një marrëveshje përparimi në Kinë në lidhje me vendosjen e sistemit të saj të plotë vetë-drejtues.

Një person me njohuri për diskutimet tha se Musk ishte i shqetësuar se mos e turpëronte Modi duke anuluar udhëtimin e tij, por iu tha nga ekipi i tij të përqëndrohej në Kinë – dhe e anuloi vizitën.

Disa zyrtarë indianë kanë spekuluar se Musk po reagonte ndaj vonesave në miratimin rregullator që biznesi i tij satelitor Starlink të operonte në Indi, ku biznesi i telekomunikacionit me bazë hapësinore po ngrihet.

Megjithatë, një person tjetër i afërt me çështjen tha se çështjet në Starlink nuk ndikuan në vendimin e Musk për të anuluar udhëtimin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore