Boterori 2022

Eurodeputetët me sjellje të keqe, një galeri mashtruesish


Vetëm nëse keni jetuar poshtë një shkëmbi shumë të madh dhe nuk e dini se Parlamenti Evropian është në dritën e ashpër të vëmendjes falë skandalit që po e quajnë Qatargate.

Është një përrallë që supozohet se përfshin çanta me para dhe shitje të mundshme të ndikimit nga Katari dhe Maroku, dhe që po kthehet në një test të madh llogaridhënieje për Parlamentin.

Pra, është koha për të parë kastin e kaluar dhe të tashëm të personazheve në asamble.

Shumica dërrmuese e eurodeputetëve janë, natyrisht, tipa të zellshëm që punojnë shumë.

Por harrojini ata njerëz!

Kemi dhe palën tjetër Po ata që janë shumë më të diskutueshë

Elmar Brok

Në kohën kur doli në pension në vitin 2019, gjermani me ndikim kishte qenë ligjvënës i BE-së për 39 vjet.

Ata duhet të kishin vënë emrin e një dhome me emrin e tij, ose një kafeneje, ose nëse nuk ishte e mundur, edhe një stoli.

Por kishte probleme.

Përpara largimit të tij, gjashtë ish-punonjës treguan për një sërë incidentesh të çuditshme, duke përfshirë zakonin e tij për të hedhur objekte ndaj tyre dhe për të pirë duhan në zyrë.

I pyetur për akuzat, Brok mohoi krijimin e një mjedisi toksik zyre, duke pranuar vetëm se “të punosh ngushtë së bashku dhe të kesh ditë stresuese do të thotë se ka vend për fërkime”.

Gjithashtu, në vitin 2019, Brok mblodhi pagesa nga grupet e vizitorëve në zyrën e tij në Bruksel dhe ndau të paktën 18 mijë euro për veten e tij.

Brok gjithashtu është përballur me shqyrtimin e marrëveshjeve të tjera financiare.

Për vite me radhë, ai mbajti një pozicion me gjigantin gjerman të medias Bertelsmann, i cili sillte më shumë se 5 mijë euro në muaj – mbi pagën e tij mujore të eurodeputetit.

Robert Rochefort

Eurodeputeti francez u kap duke masturbuar para dy adoleshentëve në një dyqan harduerësh jashtë Parisit në vitin 2016.

Rochefort i tha policisë se ishte “nën stres” dhe u ankua se ndihej i kërcënuar kur një dëshmitar i incidentit e goditi përtokë.

Rochefort u deklarua fajtor, duke i shpëtuar një gjyqi publik dhe prokurorët publikë zgjodhën të mos e zbulonin dënimin e tij.

Ai humbi pozicionin e tij brenda partisë centriste të Francës MoDem, por kreu mandatin e tij të deputetit para se të tërhiqej përpara zgjedhjeve të majit.

Nigel Farage

Nuk do të habiteni kur të mësoni se Farage e ka dashur skandalin aktual të Parlamentit të BE-së, duke mos mundur ta ndalojë të qeshurën teksa u tha të dy shikuesve të GB News se kjo ishte një gjendje e turpshme.

Një surprizë e vogël për një njeri, partia e të cilit UKIP u urdhërua nga liderët e Parlamentit Evropian në vitin 2016 të kthejë më shumë se 172 mijë euro në fondet e keqpërdorura.

Farage, ju mund ta mbani mend si një anëtar i komitetit të peshkimit të Parlamentit.

Ai nuk punoi shumë – sipas Greenpeace, gjatë tre viteve që Farage ishte anëtar i komitetit , ai ndoqi vetëm një nga 42 mbledhje.

Megjithatë, ai ka të drejtë për një pension të BE-së, kostot e të cilit ndahen midis MB-së dhe BE-së.

Klani Le Pen

Një tjetër ish-deputet që brohoriste skandalin aktual ishte shefja e Mitingut Kombëtar të Francës, Marine Le Pen.

“Ata na tërhoqën zvarrë nëpër baltë për një kredi krejtësisht transparente dhe ligjore nga një bankë ruse çeke”, shkroi ajo në Twitter, duke iu referuar një kredie prej 9 milionë eurosh të siguruar nga partia e saj në vitin 2014.

“Në të njëjtën kohë, Katari po u dërgonte valixhe plot me para të gatshme gjithë këtyre njerëzve të korruptuar që gjoja janë në ‘kampin e të mirëve’”.

Le Pen, natyrisht, kishte një marrëdhënie të ndërlikuar me Parlamentin Evropian.

Gjykata e Drejtësisë së BE-së vendosi se ajo duhet të kthejë pothuajse 300 mijë euro në fondet e keqpërdorura, duke përfshirë paratë që i përdori për t’i paguar shefes së saj të shtabit Catherine Griset një rrogë asistente të Parlamentit, pavarësisht faktit që Griset nuk punonte në asamble.

Le Pen gjithashtu pagoi truprojën e saj Thierry Légier si asistente e parlamentit të BE-së dhe u detyrua të kthente më shumë se 41mijë euro për atë shkelje.

Dhe babai i saj – themeluesi i partisë, Jean-Marie Le Pen – u urdhërua të paguante më shumë se 320 mijë euro për kompensimin e një asistenti për punën që ai nuk mund të provonte se kishte lidhje me rolin e tij si deputet.

Janusz Korwin-Mikke

Ish-deputeti polak polak është po aq i djathtë sa mund të arrini pa rënë nga skaji i tokës (të sheshtë).

Gjatë një debati mbi hendekun e pagave, ai dikur pretendoi se gratë duhet të fitojnë më pak para se burrat “sepse janë më të dobëta, janë më të vogla dhe janë më pak inteligjente”.

Ai tha gjithashtu se ndërtesa e Komisionit Evropian “duhet të kthehet në një bordello”, por fatkeqësisht nuk hartoi një vlerësim të ndikimit në planet e tij.

Béla Kovács

Eurodeputeti hungarez, anëtar i partisë së ekstremit të djathtë Jobbik, humbi imunitetin e tij parlamentar në vitin 2015 pasi u akuzua për spiunim ndaj institucioneve të BE-së për Rusinë.

Përralla e tij përfshinte martesa sekrete, identitete të shumta dhe pasuri të pagjurmueshme.

Mes kolegëve, ai njihej me pseudonimin “KGBéla”, i cili duhet të ishte diçka si një dhuratë.

Në kohën kur u dënua në shtator, mediat hungareze vunë në dukje se ai tashmë ishte transferuar në Moskë.

Bruno Gollnisch

Shënon pothuajse të gjitha pikat e ekstremit të djathtë: U shpall fajtor si mohues i Holokaustit. Imuniteti parlamentar hiqet për nxitje të urrejtjes racore.

I urdhëruar nga një gjykatë e BE-së për t’i kthyer paratë për pagesën e një asistenti për punën që ai nuk mund të provonte se kishte lidhje me rolin e tij si eurodeputet.

Merr një vend në këtë listë për një marifet para Parlamentit, në të cilin ai hoqi pantallonat dhe tregoi të pasmet e tij të në një mbledhje të këshillit rajonal për të protestuar kundër subvencioneve shtetërore që u jepen grupeve që këndojnë për seksin.

Ndoshta nuk është një tifoz i Cardi B.

József Szájer

Sigurisht, Szájer duhet të jetë në (dhe në të vërtetë kryesues) listën e eurodeputetëve më të mirë nëse ajo listë bazohej thjesht në vlerën e argëtimit.

Mos u shqetësoni për 74 britanikët që u larguan nga Parlamenti për shkak të Brexit, askush nuk ka dalë me një zhurmë më të madhe se hungarezi, i cili ishte një i besuar i ngushtë i Viktor Orbanit dhe bashkëthemelues i partisë Fidesz të kryeministrit hungarez, i cili, nuk do t’ju duhet ta kujtoni, nuk është fans i komunitetit LGBTQ+.

Szájer ra nga pushteti në mënyrë spektakolare në dhjetor 2020 pasi mori pjesë në një festë kundër bllokimit.

Policia gjeti 25 burra të zhveshur në tubim, sipas raporteve të mediave belge, dhe një kalimtar raportoi se kishte parë një burrë që po ikte, duke bërë që policia të kapte Szájer dhe të gjente lëndë narkotike në çantën e shpinës, thanë prokurorët.

Orbán e quajti veprën “të papranueshme dhe të pambrojtur” dhe Szájer u largua.

Marrë nga Politico, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore