Pajisje

Apple kërkon falje për reklamën e iPad-it: Kemi humbur pikë me këtë video, na vjen keq


Apple ka kërkuar falje pas një reagimi të ashpër në internet ndaj reklamës së fundit të iPad-it të ri, ku shfaqet një shtypje e përmasave industriale e një koleksioni instrumentesh muzikore.

Reklama, e shfaqur në publik nga shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook, të martën, tregon një pajisje duke shtypur sende të ndryshme përpara se në vendin e tyre të shfaqet një iPad Pro i vetëm.

Një zë më pas thotë: Ipad-i më i fuqishëm ndonjëherë është edhe më i hollë.

Por implikimi se një iPad mund të shtrydh aftësitë kulturore të njerëzimit në një objekt me një thellësi prej 5 milimetra u pa ndryshe nga komentuesit në mediat sociale.

Shumë prej tyre kanë thënë se reklama përfaqëson “shkatërrimin e përvojës njerëzore, me mirësjellje nga Silicon Valley”.

Apple sakaq ka kërkuar falje dhe ka pranuar se reklama është vlerësuar gabimisht.

“Kreativiteti është në ADN-në tonë në Apple dhe është tepër e rëndësishme për ne që të dizajnojmë produkte që fuqizojnë krijuesit në të gjithë botën”, ka thënë Tor Myhren, zëvendëspresident i Apple për komunikimet e marketingut.

“Qëllimi ynë është të festojmë gjithmonë një mori mënyrash se si përdoruesit shprehen dhe sjellin idetë e tyre në jetë përmes iPad. Kemi humbur pikë me këtë video dhe na vjen keq”, ka shtuar ai.

Paçka se reklama mbetet në linjë në llogarinë e Cook në X dhe YouTube, Apple ka anuluar planet për ta shfaqur atë në TV.

Apple nën kritika për reklamën e re të iPad-it

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore