Boterori 2022

Përgjigja e Argjentinës ndaj peticionit të Francës për të përsëritur finalen e Kupës së Botës: Ndaloni së qari


Franca nuk është ende e kënaqur me rezultatin e finales së Botërorit të Katarit 2022, ku humbi në penallti kundër Argjentinës. Në dritën e kësaj pakënaqësie, një peticion nënshkrimesh filloi në Francë përmes internetit që të luhet përsëri finalja e Kupës së Botës.

Faqja e sondazhit ka më shumë se 200,000 nënshkrime dhe francezët janë të zemëruar me zyrtarizimin e lojës.

Përgjigja e ndjekësve të kombëtares së Argjentinës nuk ka vonuar. Valentin Gomez, një llogari argjentinase në Twitter, filloi një iniciativë për t’iu përgjigjur francezëve.

“Nëse francezët po mbledhin nënshkrime për një rishfaqje të finales së Kupës së Botës, unë propozoj që ne të përfitojmë nga momenti i unitetit të argjentinasve dhe të mbledhim nënshkrime në mënyrë që francezët të mos qajnë më dhe të fitojnë Kupën e Botës së nënshkrimeve”, tha Gomez.

Në vetëm pak orë, peticioni argjentinas kishte tashmë më shumë se 30,000 nënshkrime.

Rrjetet sociale u mbushën me komente se Argjentina ishte kampionia e ligjshme.

“Që kur i mundëm në finalen e Kupës së Botës, francezët nuk kanë pushuar së qari, duke u ankuar dhe duke mos pranuar që Argjentina është kampione e botës”, lexohet në një postim.

“Po të mos ishte Mbappe, ata nuk do të arrinin as në penallti”, shkruante një tjetër.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore