Boterori 2022

Polemika e Kupës së Botës: VAR i dha një gol Japonisë që ndryshoi gjithçka, por a ishte topi brenda?

Kupa e Botës ka një polemikë për golat pas fitores mahnitëse 2-1 të Japonisë ndaj Spanjës, një rezultat që e sheh Gjermaninë të dalë nga gara në mënyrë mahnitëse.

Kjo ndodhi në minutën e 51-të të ndeshjes, vetëm pak minuta pasi Ritsu Doan kishte barazuar rezultatin për skuadrën aziatike.

Pas një krosimi, topi u nis drejt shtyllës së largët ku Kaoru Mitoma arriti ta fuste këmbën pak para se të kalonte vijën anësore.

Prekja rezultoi vendimtare, pasi topi shkoi në këmbët e Ao Tanaka, i cili gjuajti pas Unai Simon për t’i dhënë Japonisë epërsinë 2-1.

Goli u anulua fillimisht nga arbitri, afrikano-jugor Victor Gomes, por ai u thirr menjëherë për një kontroll VAR.

Ndërsa shikuesit prisnin që vendimi të qëndronte, goli u dha përfundimisht pas disa minutash, pasi u gjykua se i gjithë topi nuk ishte larguar nga fusha e lojës.

Vendimi rezultoi vendimtar pasi ndihmoi Japoninë të fitonte ndeshjen dhe të merrte vendin e parë në Grupin E, me Spanjën që kalonte nënkampione.

Do të thotë se katër herë kampionja Gjermania, e cila në ndeshjen tjetër mundi Kosta Rikën me rezultatin 4-2, është eliminuar.