Ekipi Giannis triumfon përballë skuadrës së LeBron, teksa Tatum thyen rekordin e pikëve në ndeshjen e All Star

Jayson Tatum theu një rekord të ndeshjes së All-Star me 55 pikë të shënuara për të udhëhequr ekipin Giannis në një fitore 184-175 kundër Team LeBron.

Lojtari i Boston Celtics, Tatum u emërua lojtari më i vlefshëm (MVP) pasi theu rekordin e mëparshëm prej 52 pikësh, të vendosur nga Anthony Davis në 2017.

Kapiteni i kundërshtarit, LeBron James humbi pjesën e dytë pasi lëndoi gishtin e vogël të dorës së djathtë.

“Do të thotë gjithçka për mua”, tha Tatum, tashmë katër herë në All-Star, për rekordin e tij.

“Ju mendoni për të gjitha legjendat dhe lojtarët e mëdhenj që kanë luajtur këtë lojë.

“Me sinqeritet, rekordet janë bërë për t’u thyer. Unë do ta mbaj atë për aq kohë sa të mundem, por jam i sigurt se dikush do të vijë pas disa vitesh dhe do të përpiqet ta thyejë atë”.

Shoku i skuadrës së Tatum në Celtics, Jaylen Brown, udhëhoqi ekipin LeBron me 35 pikë dhe 14 kërcime në ndeshje, ndërsa James doli me 13 pikë pasi goditi gishtin duke u përpjekur të bllokonte një goditje.

Ylli i Los Angeles Lakers, James tani ndan rekordin e përzgjedhjes së All-Star prej 19 me Kareem Abdul-Jabbar, por humbja në Salt Lake City të dielën ishte e para nga gjashtë ndeshjet e tij në All-Star si kapiten.

Kapiteni fitues Giannis Antetokounmpo shënoi pikët e para të natës me një ngulitje pas 15 sekondash, përpara se të dilte jashtë pjesës tjetër të lojës pasi kishte ndrydhur kyçin e dorës së djathtë në ndeshjen e fundit të sezonit të rregullt të Milwaukee Bucks.

Me ekipin Giannis që kryesonte 158-141 në fund të çerekut të tretë, u caktua një objektiv për fitoren prej 182 – ky 24 pikë më i lartë se rezultati i ekipit fitues në atë fazë, një shtesë që përfaqëson numrin e fanellës së Kobe Bryant gjatë pjesës më të madhe të karrierës së tij me Los Angeles Lakers.

Dhe ishte Damian Lillard i Portland Trail Blazers që shënoi trepikëshin vendimtar për të siguruar fitoren.