Përballje

Nuggets një fitore larg titullit


Denver Nuggets i nevojitet vetëm edhe një fitore për të arritur titullin e tyre të parë në NBA me një fitore 108-95 ndaj Miami Heat për të marrë epërsinë 3-1.

Nuggets dominuan gjatë gjithë kohës në atë që ishte një përpjekje e shkëlqyer ekipore.

Aaron Gordon ishte një figurë kyçe me 27 pikë, shtatë kërcime dhe gjashtë asistime.

Nuggets mund të sigurojnë kampionatin me një fitore në shtëpi në ndeshjen e pestë të së hënës.

“Mendova se Aaron ishte i madh gjatë gjithë natës”, tha trajneri i Nuggets, Michael Malone. “Ai solli kapelën e tij të fortë sonte dhe ishte vetëm një luftëtar në të dyja anët për ne.

“Kjo është me të vërtetë një fitore e ekipit. Ne kemi bërë punën tonë, por nuk po festojmë sikur kemi bërë asgjë ende.

“Ne e dimë se do të duhet të shkojmë në shtëpi dhe të fikim televizorin, radion, mos lexoni gazetat, mos dëgjoni të gjithë duke ju thënë se sa i mrekullueshëm je sepse ne nuk kemi bërë ende asgjë.

“Ne duhet të fitojmë një lojë tjetër për të qenë kampionë bote dhe ne do ta bëjmë këtë thjesht duke e marrë atë një çerek në një kohë. Nëse i qëndrojmë besnikë identitetit tonë, do t’i japim vetes një shans të madh për ta bërë këtë”.

Jokic përfundoi me 23 pikë, Bruce Brown shënoi tre kosha në fund për të përfunduar me 21, ndërsa Jamal Murray shënoi 15 pikë dhe 12 asistime.

“Sa herë që ndiheshim sikur e arrinim në gjashtë apo tetë diferencën, ata ishin në gjendje ta shtynin atë në 12”, tha trajneri i Miami, Erik Spoelstra, i cili këmbënguli se seria mund të kthehej ende.

“Ne kemi një grup jashtëzakonisht konkurrues. Ne kemi bërë gjithçka në mënyrën më të vështirë, dhe kjo është mënyra se si do të duhet të bëhet tani, përsëri”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore