Pajisje

Inteligjenca artificiale në rrugëtimin e transformimit të njerëzimit


AI apo Inteligjenca Artificiale është një kompjuter, që përmes imitimit të krijmit të lidhjeve nervore, arrin ta simulojë aftësinë e njeriut për të menduar.

Një prej gjërave më interesante është si kompjuteri arrin ta mësojë veten. Kjo njihet me termin “Machine Learning” dhe është arsyeja pse kompjuteri arrin ta kuptojë dhe dallojë zërin, t’i njohë njerëzit nëpër fotografi dhe ta drejtojë makinën.

Është shkaku pse kaq shumë flitet për Inteligjencën Artificiale dhe arsye e interesimit si funksionon e gjitha?

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

  • ai

  • Lajmet kryesore