Përballje

Basketboll/ Kosova e deklason Zvicrën


Kombëtarja e Kosovës në basketboll ka shënuar fitore të thellë me rezultat 76:49 ndaj Zvicrës, në ndeshjen e parë e raundit të tretë të parakualifikimeve për Eurobasket 2025.

Ndeshja e zhvilluar në palestrën “Sezai Surroi” në Prizren ishte e thjeshtë për ekipin e drejtuar për herë të parë nga trajneri Rami Hadar.

Çereku i parë ishte i baraspeshuar, të cilin e fitoi Kosova me rezultat 18:16.

Çereku i dytë foli në tërësi për Dardanët, të cilët e thelluan epërsinë duke triumfuar me rezultat 23:8, derisa numrat në favor pas pjesës së parë ishin 41:24 në favor të Kosovës.

Edhe çereku i tretë ishte në të mirë të Dardanëve, të cilin e fituan me shifrat 27:14, ndërsa ai i fundit ishte në të mirë të zviceranëve që e fituan me rezultat 8:11, por jo i mjaftueshëm.

Më i miri të Kosova ishin Dardan Berisha me 20 pikë, dy kërcime dhe një asistim, Domenic Artis me 19 pikë, dy kërcime e gjashtë asistime dhe Drilon Hajrizi me 14 pikë 12 kërcime e dy asistime.

Përveç tyre, në grup bën pjesë edhe Danimarka, të cilët do të përballen me Zvicrën pas tri ditësh, ndërkohë Kosova luan ndaj Danimarkës më 26 korrik.

Vetëm fituesi i grupit avancon në kualifikimet e rregullta.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore