Gatimi

Si të rrisim imunitetin kundër viruseve gjatë dimrit?


Çdo përbërës është një thesar i shëndetit

Në dimër, është e nevojshme të kujdeseni për një dietë të shëndetshme, të ekuilibruar, të pasur me vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese.

Me aktivitetin fizik dhe ushqimin e duhur, ne bëjmë më të mirën për imunitetin tonë dhe mekanizmin e tij mbrojtës, veçanërisht kur jemi të ekspozuar ndaj viruseve.

Është koha e duhur për të kombinuar përbërësit dhe për të përgatitur pije të shëndetshme që pihen si rostiçeri, detoksifikojnë trupin dhe na mbrojnë natyrshëm nga sëmundjet.

Kombinimi ideal është kur përfshijmë ushqime të pasura me zink, por edhe vitamina të ndryshme.

Frutat që janë gjithmonë një zgjedhje e mirë janë mollët, të pasura me citaminën C dhe më pas, një tjetër burim i fuqishëm i kësaj vitamine, janë agrumet, si limoni, mandarina dhe portokalli.

Kur shtoni xhenxhefil, i cili ka efekte anti-inflamatore dhe antivirale, si dhe ndihmon me të përzierat dhe ftohjet, keni arritur kombinimin ideal.

Kjo recetë do të përmbajë gjithashtu një nga perimet më të shëndetshme, karotat, si erëz e shafranit të Indisë, e cila ndihmon në parandalimin e proceseve inflamatore, kakao, e cila është një zgjedhje e rëndësishme e hekurit, zinkut dhe mineraleve të tjera.

Një burim tjetër i zinkut dhe fibrave është fara e lirit.

Përbërësit:

3 limonë dhe 3 portokall

4 mollë

5 karota

lugë xhenxhefil të grirë

2 lugë çaji fara liri

2 lugë kafeje kakao

2 majë shafran i Indisë

Përgatitja:

Pritini mollët dhe karotat, më pas shtoni lëngun e shtrydhur të limonit dhe portokallit. Shtoni të gjithë përbërësit e tjerë. Shtoni 300 ml ujë në to, më pas përzieni në blender.

Lëngu mund të qëndrojë në frigorifer për rreth tre ditë. E pini çdo ditë. Për një shije më të ëmbël shtoni pak mjaltë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore