Gatimi

Künefe, ëmbëlsira e dashur turke


Künefe-ja është një ëmbëlsirë turke, që besohet se e ka origjinën në Hatay dhe është bërë posaçërisht me djathin e provincës, i cili është i ngjashëm me mocarela-n e freskët.

E ngrënë tradicionalisht gjatë Ramazanit, ëmbëlsira tani mund të gjendet në dyqane në çdo kohë të vitit; në Hatay, më shumë se 30 dyqane künefe u rreshtuan nëpër rrugë, një dëshmi e popullaritetit të saj.

Dikush mund të thotë se përzierja e shijeve dhe teksturave të ëmbëlsirës është një metaforë për provincën, një qendër historike tregtare dhe një pikë shkrirjeje për njerëzit me prejardhje të ndryshme etnike dhe fetare.

Dhe në një vend të dashur për ushqimin ku njerëzit ju pyesin nëse jeni të uritur para se të pyesin se si quheni, pjatat si künefe janë një pikë krenarie lokale.

Engin Dinç, një mjeshtër i përgatitjes së ëmbëlsirës së famshme, punon së bashku me gruan e tij, Lamia Dinçin, e cila e ndihmon.

Pasi vuri re se i shoqi kishte vështirësi të merrej me kuzhinën dhe klientët njëkohësisht, ajo përveshi mëngët dhe u bë anëtarja më e re e ekipit.

Lamia, që nga dita e saj e parë ka ndihmuar në shtypjen e kadaifeve në tabaka të veshura me eze për të shkuar në sobë, e cila ka një mekanizëm unik për rrotullimin e künefe-s për të siguruar gatim të barabartë.

Prodhuesja artizane e djathit, Lale Kuseyrioğlu, reflektoi se si jeta rrotullohet rreth ushqimit – veçanërisht pjatave lokale si künefe – në Antakya.

I lindur dhe rritur në Stamboll dhe pasi ka studiuar në Mbretëri të Bashkuar përpara se të transferohej në Antakya në vitin 2014, Kuseyrioğlu tani prodhon djathin lokal Hatay të zonës, një djathë i butë, i bërë nga qumështi i papërpunuar i dhisë dhe nganjëherë i lopës.

Fillimisht ajo u befasua nga lidhja e qytetit me ushqimin dhe pasioni i njerëzve për të kaluar orë të tëra të mbledhura rreth tavolinave të mëdha të ngrënies.

“E kuptova se edhe mozaikët e vjetër në Antakya kishin të bënin me tryezat e festave kur fillova të mësoja më shumë për qytetin”, kujton ajo.

“Ushqimi është gjuha e dashurisë për njerëzit e Antakyas. Atyre u pëlqen të mblidhen të gjithë në mbrëmje, të shtrojnë tavolina të mëdha me lloje të ndryshme ushqimesh dhe të kalojnë orë të tëra duke folur”.

Dhe künefe ishte “mënyra më e ëmbël” për të përfunduar një vakt, sipas Kuseyrioğlu.

“Normalisht, nuk është e mundur të hahet asnjë ëmbëlsirë me raki”, shpjegoi ajo. Por meqenëse künefe ka djathë, shkon edhe me raki. Kjo do të thotë se nata përmirësohet në një fund të shijshëm”.

Megjithatë, në Gözde Künefe, mes çiftit Dinç kishte vetëm miqësi. Künefe që rrotullohej mbi soba krijonte një tingull cëcëritës dhe era e gjalpit të karamelizuar mbush ajrin.

Më pas Dinç vendosi copa djathi Hatay sipër tel kadaifëve të ftohur dhe shtroi një shtresë tjetër të brumit krokant sipër. Më pas e ktheu künefe-n, duke zbuluar shtresën e poshtme të saj, e cila ishte e artë dhe me shkëlqim dhe e transferoi në një tabaka të re dhe e vendosi përsëri në sobë.

Pas gati gjysmë ore punë, künefe ishte gati për të ngrënë. Ishte e sheqerosur por pak e thartë në të njëjtën kohë. Ishte e butë dhe krokante.

Shija ishte si ditët e vjetra në Antakya dhe ofronte një ndjenjë shprese për të ardhmen.

Receta nga Engin Dinç për 4 persona:

Hapi 1

Në një tenxhere përgatisim sherbetin duke ngrohur ujin dhe sheqerin derisa të vlojë; përzieni herë pas here që shurupi të mos ngjitet në fund. Kur shurupi të fillojë të vlojë, shtoni lëngun e limonit dhe lëreni për 5 minuta në zjarr të ulët. Lëreni të ftohet.

Hapi 2

Në një tenxhere të vogël shkrini gjalpin në zjarr të ulët. Transferoni në një filxhan dhe lëreni në temperaturën e dhomës. Kur gjalpi të bëhet përsëri i ngurtë, hiqni pjesët e forta dhe transferojeni në një tas të vogël; hidhni mbetjet ujore të mbetura në filxhan. Për të bërë eze, përzieni gjalpin e mbetur me melasën derisa të arrijë një konsistencë të trashë.

Hapi 3

Zbërthejeni kadaifin dhe priteni në copa 1 cm me thikë. Shtroni eze në tepsi dhe vendosni gjysmën e kadaifit në fund të tepsisë së lyer me yndyrë pa lënë hapësirë midis copave. Shtypeni mbi kadaif me pëllëmbët ndërsa rrotulloni tabakanë për ta ngjeshur.

Hapi 4

Vendoseni tabakanë në sobë mbi nxehtësinë më të ulët dhe rrotullojeni me dorë çdo dy minuta. Kur të jeni të sigurt që pjesa e poshtme ka një ngjyrë të artë, hiqeni tabaka nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

Hapi 5

Në shtresën e kadaifit vendosim djathin dhe e mbulojmë me një shtresë tjetër kadaifi. Pasi ta ktheni künefe-n me kokë poshtë në një tepsi tjetër, përsërisni procesin e gatimit, duke shtruar fillimisht një shtresë eze në tepsi.

Hapi 6

Hidhni sherbetin mbi künefe-n e gatuar duke filluar nga skajet deri në qendër. Shërbejeni me fëstëk ose kajmak.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore