Biznes

SHBA kërkon 36 muaj burg për themeluesin e Binance


Changpeng Zhao, themeluesi i Binance – shkëmbimi më i madh i kriptomonedhave në botë – duhet të vuajë 36 muaj burg.

Kjo pasi ai u deklarua fajtor për shkeljen e ligjeve kundër pastrimit të parave, kanë thënë prokurorët amerikanë në një dosje gjyqësore të martën.

Zhao, i cili pritet të dënohet më 30 prill në Seattle, dha dorëheqjen si shef i Binance nëntorin e kaluar, kur ai dhe bursa pranuan shkeljet dhe ranë dakord për një dënim prej 4.32 miliardë dollarësh.

“Duke pasur parasysh përmasat e shkeljes së qëllimshme të ligjit të SHBA-ve nga Zhao dhe pasojat e tij, garantohet një dënim i mësipërm me 36 muaj”, i thanë prokurorët amerikanë gjykatës së qarkut për rrethin perëndimor të Washington-it.

Udhëzimet federale të dënimit përcaktuan një dënim maksimal prej 18 muajsh burg për Zhao, i cili kishte rënë dakord të mos apelonte kundër asnjë shtrirjeje deri në atë kohë.

Ai ka qenë i lirë në SHBA me një obligacion prej 175 milionë dollarësh.

Autoritetet amerikane kanë thënë se Binance ka dështuar të raportojë më shumë se 100 mijë transaksione të dyshimta me grupe të caktuara terroriste, duke përfshirë Hamasin, Al Qaedan dhe Shtetin Islamik të Irakut dhe Sirisë, ose ISIS.

Prokurorët kanë thënë se platforma e Binance gjithashtu mbështeti shitjen e materialeve të abuzimit seksual të fëmijëve dhe ishte një marrës i një pjese të madhe të të ardhurave nga sulmet kibernetike ransomware.

Zhao ra dakord të paguante 50 milionë dollarë dhe të ndërpresë përfshirjen me Binance, të cilën ai e themeloi në vitin 2017.

Dënimi i Binance përfshinte një gjobë penale prej 1.81 miliardë dollarësh dhe kthimin e 2.51 miliardë dollarëve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore