Pajisje

Microsoft emëron Sam Altman drejtor të AI pas shkarkimit nga OpenAI


Microsoft ka emëruar Sam Altman dhe Greg Brockman, bashkë-themeluesit e OpenAI, për të udhëhequr një ekip të kërkimit të inteligjencës artificiale (AI).

Shefi i Microsoft, Satya Nadella, ka konfirmuar këtë njoftim të hënën, duke shtuar se atyre do ju bashkohen nga një grup i ri i kolegëve, duke sugjeruar se shumë njerëz të tjerë nga OpenAI do të punësohen gjithashtu nga Microsoft.

Microsoft punëson ish-shefin e OpenAI, Sam Altman

Përveç kësaj, shumë anëtarë të OpenAI, përfshirë bashkëthemeluesin Greg Brockman, kanë ikur nga firma në shenjë proteste javën e kaluar.

Nadella ka shfaqur entuziazëm për këtë bashkëpunim dhe ka theksuar përkushtimin e Microsoft ndaj OpenAI, duke thënë se ata presin të ofrojnë resurse të nevojshme për suksesin e tyre. Investimi i madh i Microsoft në OpenAI, prej mbi 10 miliardë dollarësh, vazhdon të mbetet një shenjë e përkushtimit ndaj këtij startup-i.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore