Pajisje

Apple humbet mantelin si shitësi më i madh i telefonave në botë ndaj Samsung


Apple ka humbur vendin e saj si shitësi më i madh i telefonave celularë në botë, pas një rënie të madhe të shitjeve, në një kohë kur rivali koreano-jugor, Samsung, rimori kryesimin në pjesën e tregut global.

Samsung kishte qenë shitësi më i madh i telefonave celularë për 12 vjet deri në fund të vitit 2023, kur shitjet e modeleve të iPhone të Apple e kaluan atë.

Dërgesat globale të smartfonëve u rritën me 8% në 289.4 milionë njësi gjatë periudhës janar-mars, sipas firmës kërkimore IDC. Samsung fitoi një pjesë të tregut prej 20.8%, duke mposhtur pjesën prej 17.3% të Apple, e cila është dëmtuar nga ngadalësimi i shitjeve në Kinë.

IDC tha se Apple dërgoi 50.1 milionë iPhone në tremujorin e parë, nga 55.4 milionë njësi që dërgoi në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Ishte rënia më e madhe e shitjeve të iPhone që kur bllokimet e Covid-19 shkaktuan kaos global të zinxhirit të furnizimit në 2022.

Rënia e shitjeve të Apple, pavarësisht rritjes së tregut global, pjesërisht i atribuohet vështirësive në Kinë. Rivalët lokalë duke përfshirë Xiaomi dhe Huawei kanë ushtruar presion mbi Apple dhe Samsung. Në të njëjtën kohë, qeveria e Kinës ka lëvizur për të ndaluar pajisjet e prodhuara nga kompanitë e huaja nga vendet e punës.

Apple është ende lojtari dominues në krye të tregut global të smartfonëve dhe shitjet e iPhone janë produkti më i rëndësishëm i saj. Vlera e tregut e kompanisë ishte 2.7 trilionë dollarë të premten, shumë më përpara se çdo prodhues tjetër smartphone dhe pas vetëm Microsoft, i cili është rritur nga pritshmëritë për një bum në inteligjencën artificiale.

Sidoqoftë, lëvizja para dhe mbrapa në krye të tregut nxjerr në pah konkurrencën intensive midis prodhuesve të smartfonëve për pjesën e tregut.

Xiaomi, prodhuesi kryesor kinez i smartfonëve, zuri pozitën e tretë me një pjesë tregu prej 14.1% gjatë tremujorit të parë.

Samsung lëshoi modelet e tij më të fundit S24 të nivelit të lartë në fillim të vitit, duke e ndihmuar atë të rrisë shitjet. Samsung ka vënë bast në veçoritë e AI, si përkthimi automatik i thirrjeve telefonike dhe programi i redaktimit të videove për të promovuar serinë S24.

Investitorët shpresojnë që Apple do të japë më shumë detaje për aftësitë e veta të AI në një konferencë zhvilluesish në qershor. Apple thuhet se ka hequr dorë nga një përpjekje për të ndërtuar makinën e saj elektrike, pjesërisht për të zhvendosur burimet në punën në AI.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore