Manchester City mposht Aston Villa-n, i afrohet Arsenal-it në tre pikë

Manchester City ka shënuar fitore të rëndësishme në ndeshjen e javës së 23-të në Premier Leauge, duke e mposhtur Aston Villa-n me rezultat 3:1.

Rodri hapi serinë e golave që në minutën e katërt, pas një asistimi të marrë nga Riyad Mahrez.

Në minutën e 39-të, Ilkay Gundogan dyfishoi shifrat, duke u asistuar nga Erling Haaland.

Krejt në fund të pjesës së parë, Riyad Mahrez e shënoi edhe golin e tretë të ekipit të tij, duke u treguar i saktë nga pika e bardhë e penalltisë.

Aston Villa tentoi të reagonte në pjesën e dytë, duke shënuar me anë të Ëatkins në minutën e 61-të, por kjo ishte e tëra nga ky takim.

Pas kësaj ndeshje City ngjitet në vend të dytë me 48 pikë, tre më pak se Arsenali kryesues, por me “The Gunners” që numërojnë një ndeshje më pak.

Ndërkohë, të mërkuren, ekipi i Pep Guardiola-s do të ballafaqohet pikërisht me Arsenal-in në “Emirates Stadium”.