Lajme

Libanezët zgjohen në dy orë të ndryshme


Njerëzit në Liban janë zgjuar në dy zona rivale kohore, mes një mosmarrëveshjeje midis autoriteteve politike dhe fetare.

Kryeministri në detyrë Najib Mikati njoftoi se ora verore do të fillojë në fund të Ramazanit muajin e ardhshëm, duke i lejuar myslimanët të hapin iftarin më herët.

Por autoritetet e krishtera thanë se do të ndryshonin orët të dielën e fundit të marsit.

Shumë biznese e kanë ndjekur shembullin.

Mosmarrëveshja ilustron ndarje të thella në një vend ku fraksionet e krishtera dhe myslimane zhvilluan një luftë civile në fund të viteve 1970 dhe 1980, dhe ku pozicionet politike ndahen midis grupeve fetare.

Të enjten Mikati, një mysliman sunit, njoftoi vendimin e tij për të shtyrë fillimin deri në mesnatën e 20 prillit.

Ai nuk dha një arsye për këtë veprim, por shumë komentues e konsiderojnë atë si një mënyrë për të rritur popullaritetin e tij gjatë Ramazanit.

Muaji i shenjtë i myslimanëve filloi më 22 mars dhe përfundon më 21 prill.

Nëse ora mbetet e pandryshuar, myslimanët do të mund ta mbajnë iftarin një orë më herët, rreth orës 18:00 në vend të orës 19:00, koha kur perëndon dielli.

Por Kisha e Krishterë Maronite e Libanit tha se do ta shpërfillte vendimin, duke e quajtur atë “të habitshëm”.

Disa organizata të mëdha libaneze kanë vendosur gjithashtu ta injorojnë atë.

Dy kanale lajmesh, LBCI dhe MTV, e çuan orët e tyre përpara herët të dielën.

Middle East Airlines, transportuesi kombëtar, vendosi për një kompromis.

Ai tha se orët e tij dhe pajisjet e tjera do të qëndrojnë në kohën e dimrit, por orari i fluturimit do të rregullohej për të shmangur ndërprerjen e orareve ndërkombëtare.

Konfuzion ka pasur edhe për përdoruesit e celularëve dhe pajisjeve të tjera elektronike që kalojnë automatikisht, pasi shumë operatorë nuk janë njoftuar për vonesën në kohë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore