Chelsea kualifikohet me vështirësi në çerekfinale të FA Cup

Chelsea ka arritur të kualifikohet në çerekfinale të FA Cup, teksa mposhti skuadrën e kategorisë së dytë të futbollit anglez, Luton, me rezultat 2:3.

Në fakt, ky takim për blutë e Londrës doli të jetë më i vështirë sesa e parashikuan, të cilët u gjendën dy herë në disavantazh.

Luton kaloi në epërsi që në minutën e dytë të ndeshjes, kur Luke Berry harkoi në zonë për të gjetur kokën e Reece Burke që shënoi për 1:0.

Chelsea barazoi shifrat në minutën e 27-të, kur Saul Niguez shënoi gol të bukur për 1:1.

Por vendasit nuk u ndalën dhe arritën të gjenin golin e epërsisë në pjesën e parë, kur Harry Cornick shënoi për 2:1.

Pjesa e parë përfundoi me ‘epërsi befasuese’, derisa në të dytën Chelsea e pati tërë lojën në kontrollë.

Goli i barazimit erdhi në minutën e 68-të, i cili u shënua nga Timo Ëerner, ndërsa 10 minuta më vonë, Romelo Lukaku shënoi golin e fitores.