Prishtina mposhtet nga Bodo/Glimt, eliminohet nga garat evropiane

Kampioni i Kosovës në futboll, FC Prishtina, është eliminuar në kualifikimet për në Eurpopa Conference Leauge, teksa ka humbur në ndeshjen e kthimit përball kampionit të Norvegjisë, Bodo/Glimt.

Pas asaj fitoreje fantastike në Prishtinë me rezultat 2:1, bardhekaltrit tani pësuan humbje në udhëtim nga norvegjezët me shifrat 2:0.

Skuadra e Bodo/Glimt e gjeti golin në minutën e 18-të, me anë të futbollistit Erik Botheim.

Pjesa e parë, ashtu sikurse edhe e gjithë loja u dominua nga skuadra vendase, derisa ata humbën një mundësi të mirë për të dyfishuar epërsinë, kur në minutën e 24-të, Patrick Berg dështoi të shënojë nga pika e bardhë e penalltisë.

Pjesa e parë përfundoi me epërsi minimale të Bodo-s, teksa të dytën gjithashtu e kontrolluan lojën, por Prishtina arriti të mbrohet mjaft mirë deri në minutën e 78-të, kur përsëri sulmuesi, Botheim dyfishoi shifrat për rezultatin përfundimtar 2:0.

Kështu, me këtë humbje skuadra kosovare mbylli aventurën në garat evropiane me mjaftë sukses, pasi që u eliminua nga kampioni i Norvegjisë, të cilët u cilësuan favoritë absolut i këtij çifti.