Gjermania fiton Kupën e Botës në Basketboll për herë të parë – mposht Serbinë

Ish-basketbollisti gjerman, Dirk Nowitzki, hyri në “Hall of Fame” të Basketbollit dhe tani atdheu i tij qëndron në krye.

Dennis Schroder shënoi 28 pikë, Franz Wagner shtoi 19 dhe Gjermania mori një fitore në Kupën e Botës duke e mundur Serbinë 83-77 në finalen e së dielës.

Ishte titulli i parë i Gjermanisë në Kupën e Botës.

Gjermania shkoi 8-0 në turne, duke u bërë kampionia e pestë radhazi që shkon pa humbje.

Serbia humbi ndeshjen e titullit për herë të dytë në tre turnetë e fundit.

Ajo u mposht nga SHBA-të 129-92 në ndeshjen e medaljes së artë 2014 dhe pak pritej nga skuadra këtë verë – thjesht sepse lojtari më i mirë i saj, Nikola Jokic i kampionit të NBA-së, Denver Nuggets, vendosi të mos luante.

Ideja që Gjermania të jetë më e mira në botë në basketboll ishte e pakuptimtë edhe kur Nowitzki ishte lojtari më i mirë i vendit.

Jo më.

Gjermania doli me një plan për t’u kërkuar lojtarëve të saj më të mirë për një angazhim tre-vjeçar në ekipin kombëtar, me sytë nga ky Botëror dhe Olimpiada e Parisit.

Serbia mori kështu medaljen e argjendtë, ndërsa ajo e bronzit u fitua nga Kanadaja.