Giannis thyen rekordin e gjuajtjeve të lira te Bucks, Mavericks shkatërron Grizzlies

Ylli grek Giannis Antetokounmpo shënoi 44 pikë për t’i dhënë Milëaukee Bucks një fitore dominuese 125-105 ndaj Houston Rockets.

Dy herë Lojtari më i Vlefshëm i NBA-së bëri tetë nga 13 përpjekjet për gjuajtje të lira për të arritur në 3508 gjuajtje të lira në karrierë.

Kjo do të thotë se ai theu rekordin e Sidney Moncrief prej 3,505 për t’u bërë lideri i të gjitha kohërave të Bucks nga linja e faullit.

“Thjesht të jesh atje lart, është një ndjenjë e mrekullueshme”, tha Antetokounmpo.

“Është një pjesë e lojës sime që gjithmonë jam përpjekur të përmirësohem, gjithmonë jam përpjekur ta përmirësoj”.

Antetokounmpo, i cili luajti më pak se 28 minuta në lojë, bëri gjithashtu 17 nga 21 goditjet e tij nga fusha, duke përfshirë dy nga tre përpjekjet për tre pikë dhe pati 12 kërcime.

Luka Doncic ndihmoi Dallas Mavericks të rikthehej nga humbja ndaj Phoenix Suns në fillimin e sezonit të tyre me 32 pikë në një mposhtje 137-96 ndaj Memphis Grizzlies.

Ishte diferenca më e madhe e fitores për Mavericks në serinë e tyre prej 105 ndeshjesh të të gjitha kohërave me Grizzlies me Doncic që shënoi 21 pikë në çerekun e parë – katër më shumë se Grizzlies në periudhën e hapjes.

Ndërkohë, Boston Celtics mbeten të pamposhtur pas tre ndeshjesh falë një suksesi 126-120 ndaj Orlando Magic.

Jayson Tatum shënoi 40 pikë dhe Derrick White 27, ndërsa Celtics realizoi 19 tre pikë.

Ata shkuan në një ecuri 5-0 për të kaluar 116-111 përpara me tre minuta e 35 sekonda para dhe kryesuan për pjesën e mbetur të lojës.