Warriors shkatërrojnë Spurs para 68 mijë tifozëve në Alamodome

Golden State Warriors mposhti San Antonio Spurs me rezultat 144-113 para një turme rekord të NBA prej 68,323 në Alamodome të premten.

Ky numër eklipsoi rekordin e mëparshëm të sezonit të rregullt të ligës prej 62,046 që panë Chicago Bulls të Michael Jordan të mposhtin Atlanta Hawks në 1998.

Jordan Poole shënoi 25 pikë nga stoli ndërsa Warriors përfunduan një seri prej tre ndeshjesh humbjesh.

Kjo është humbja e katërt radhazi për Spurs dhe humbja e shtatë në tetë ndeshje.

Spurs, të cilët zakonisht luajnë në AT&T Center, po luanin në arenën e tyre të vjetër si pjesë e festimeve të sezonit të 50-vjetorit të klubit.

Kampionët në fuqi, Golden State, kryesuan në pjesën më të madhe të ndeshjes dhe ishin në avantazh me 14 pikë në pjesën e parë.

Donte DiVincenzo shënoi 22 pikë, Klay Thompson 16 dhe Stephen Curry 15.

Në anën tjetër të premten, John Collins fitoi ndeshjen me më pak se një sekondë të mbetur në fitoren 113-111 të Hawks ndaj Indiana Pacers.

Jalen Brunson ndihmoi Knicks në fitoren 112-108 ndaj Wizards në Washington, pasi shënoi 34 pikë.

Ndërkohë, Domantas Sabonis regjistroi triple-double-in e tij të katërt këtë sezon me 19 pikë teksa Sacramento Kings mposhti Houston Rockets 139-114.