Vende

Travel off Path e rreshton Shqipërinë në 5 vendet më të mira për pushime vjeshte “low cost” në Evropë


Media prestigjioze e specializuar në udhëtime, Travel off Path, e ka radhitur Shqipërinë si një ndër pesë vendet më të mira për pushimet me çmime të ulëta në Evropë, duke e bashkuar kështu me vende si Polonia dhe Hungaria, të cilat tashmë e kanë kthyer në burim me rëndësi të ardhurash turizmin vjetor.

Në një artikull të kushtuar “low cost”-it, revista tregon se edhe vjeshta, është një kohë tejet e përshtatshme për të vizituar vende të tjera në Evropë.

Shumë nga turmat dërrmuese që zbresin në rajon gjatë verës janë larguar, moti po ftohet dhe çmimet e sezonit të pikut, veçanërisht për dhomat e hoteleve dhe akomodimin, po bien gjithashtu.

Shumë njerëz mendojnë të shkojnë në Azi ose Amerikën e Jugut në kërkim të destinacioneve më buxhetore për aventurat e tyre.

Por të udhëtosh në Evropë nuk duhet të nënkuptojë gjithmonë çmime të shtrenjta.

Këto janë pesë nga vendet më të lira në Evropë për t’u vizituar këtë vjeshtë, sipas Travel off Path:

Shqipëria

Vizitorët në Shqipëri tërhiqen nga plazhet e saj të pacenuara.

Ashtu si fqinjët e saj më të famshëm të Greqisë dhe Italisë, plazhet në Shqipëri janë të bukura dhe do të gjeni një përzierje rëre ose opsionesh me guralecë. Por me një fraksion të çmimit.

Larg vijës bregdetare, kryeqyteti i gjallë dhe krijues i Shqipërisë është një vend i mrekullueshëm për të eksploruar trashëgiminë unike kulturore të vendit dhe është po aq i përballueshëm.

Çmimi mesatar i një dhome hoteli në Shqipëri është 49 dollarë. Ju mund të prisni të paguani mesatarisht 81 dollarë për një natë për një dhomë me 5 yje.

Ju mund të prisni të paguani 2 dollarë për një litër birrë, pak më pak se 1,50 dollarë për një kapuçino dhe rreth 7 dollarë për një vakt në një restorant të lirë.

Nuk është çudi që të gjitha destinacionet në këtë listë janë në Evropën Lindore. I njëjti buxhet që mund të ndani për një javë në Evropën Perëndimore mund të zgjasë deri në një muaj në Evropën Lindore.

Polonia

Polonia është shtëpia e natyrës jashtëzakonisht të bukur, veçanërisht maleve dhe pyjeve të saj. Polonia krenohet me pyllin më të vjetër të Evropës dhe gjeografia e saj unike e bën vendin vërtet të veçantë.

Varshava është njëkohësisht kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Poloni. Ajo krenohet me një qytet të bukur të vjetër, që është i mbushur plot me atraksione kulturore.

Polonia është një tjetër vend i Evropës Lindore që është i përballueshëm për turistët. Një kafe në një kafene do të kushtojë midis 2-4 dollarë dhe dreka në një restorant do t’ju kushtojë 4-8 dollarë.

Çmimi mesatar i një dhome hoteli të nivelit të mesëm në Poloni është 54 dollarë për natë.

Ju mund të siguroni një dhomë hoteli në vend për vetëm 20 dollarë për natë, ndërsa hotelet më të shtrenjtë me 5 yje do të kushtojnë rreth 400 dollarë për natë.

Letonia

Letonia është një nga destinacionet më pak të njohura të pushimeve të Evropës Lindore. Shumica e turistëve shkojnë në kryeqytetin e saj Riga, megjithëse i gjithë vendi ka shumë për të ofruar.

Nga pyjet dhe plazhet deri te ngutja dhe nxitimi i Tregut Qendror të Rigës, Letonia është e përballueshme dhe mikpritëse për udhëtarët.

Nëse jeni duke kërkuar për një pushim të përballueshëm, atëherë një shishe me ujë do të kushtojë rreth 70 cent dhe një birrë do të kushtojë rreth 2.50 dollarë nëse e blini në një bar. Sa i përket ushqimit, mund të prisni të shpenzoni 23 dollarë për darkë për dy.

Kostoja mesatare për një natë në një dhomë hoteli të nivelit të mesëm në Letoni është 64 dollarë për natë. Nëse keni një buxhet të ngushtë, atëherë hotelet me 2 dhe 3 yje me vlerë më të mirë fillojnë nga 30 dollarë për natë.

Hungaria

Hungaria konsiderohet si një nga vendet më madhështore në Evropë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për kryeqytetin e saj, Budapestin, i cili krenohet me ndërtesa të zbukuruara, arkitekturë gotike dhe banja të bukura.

Por ky nivel madhështie nuk vjen me çmimin e lartë që mund të prisni.

Akomodimet gjatë sezonit të ulët mund të jenë deri në 50% më pak se sa janë gjatë sezonit të lartë.

Çmimi mesatar i hotelit në Hungari është 64 dollarë të arsyeshëm për natë. Për një dhomë hoteli standard luksoz mund të prisni të shpenzoni mesatarisht 104 dollarë për natë.

Ju mund të shijoni një vakt të mirë për rreth 10 dollarë dhe duhet të prisni të paguani rreth 1,50 dollarë për një filxhan kafe.

Rumania

Rumania është një vend që është tepër i larmishëm gjeografikisht. Vizitorët mund të vizitojnë malet me borë, plazhet e Detit të Zi dhe deltën më të ruajtur të Evropës në një destinacion.

Rumania gjithashtu krenohet me vende mahnitëse të trashëgimisë, dhe rumunët janë shumë mikpritës dhe miqësorë me turistët dhe udhëtarët.

Çmimi mesatar për një dhomë hoteli në Rumani është 50 dollarë dhe nëse keni një buxhet më të ngushtë, atëherë çmimi mesatar i dhomës së hotelit buxhetor është 35 dollarë.

Akomodimi cilësor në Rumani është një fraksion i çmimit të vendeve të tjera të Evropës Perëndimore. E njëjta gjë vlen edhe për të ngrënë jashtë me një drekë të cilësisë së mirë që kushton vetëm 12 dollarë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore