Kosova

Loja me çmimet e naftës në tregjet botërore, si afektohet Kosova?


Ilustrim

Agresioni rus në Ukrainë përpos që kërcënoi rëndë rendin gjeopolitik ndryshoi edhe arkitekturën e sigurisë globale.

Sulmi i paprovokuar ndaj Ukrainës nga Rusia gjithashtu u bë shtysa kryesore e përshkallëzimit të krizave ekonomike e energjetike.

Efekti domino që prodhoi pushtimi i Ukrainës nga Rusia, shkaktoi rritjen enorme të çmimeve nga produktet ushqimore deri te energjia.

Nga ky efekt pësoi edhe industria e naftës.

Rusia, eksportuesja më e madhe e naftës në botë, si një përgjigje ndaj barrikadimit të botës perëndimore kundër saj në raport me Ukrainën, vendosi të “luaj” me çmimet e derivateve.

Deri në momentin kur në fuqi hyri çmimi tavan i forumit politik ndërqeveritar i përbërë nga 7 shtete i njohur ndryshe si G7 për naftën ruse.

Kufiri i çmimit prej 60 dollarësh për një fuçi litër naftë, i vendosur nga shtetet demokratike nën ombrellën e G7 ndaj naftës së papërpunuar ruse ka pasur një ndikim të konsiderueshëm në çmimin e naftës në treg.

Një rënie e butë e çmimit të derivateve në bursat ndërkombëtare pati efekt pozitivë edhe në çmimet e naftës në Kosovë.

Ilustrim

Me vendimin e qeverive perëndimore për kufizimin e çmimit të eksporteve të naftës ruse, çmimi i Dizelit në Kosovë po varion prej 1 euro e 45 centë deri në 1 euro e 49 centë, përafërsisht 10 centë më pak krahasuar me çmimin e 10 ditëve më parë, kur në fuqi nuk kishte hyrë çmimi tavan ndaj naftës ruse.

Ndërsa çmimi i benzinës ka pësuar një rënie më të vogël, rreth 5 centë.

Kështu një litër benzinë në Kosovë pas çmimit tavan për naftën ruse sillet nga 1 euro 39 centë deri në 1 euro e 41 centë.

Ky vendim për çmimin tavan, sipas profesorit të Ekonomisë, Safet Gërxhaliu, është i mirëseardhur qoftë për bizneset, por edhe për qytetarët e Kosovës.

Por, në aspektin afatshkurt, sipas Gërxhaliut, çmimi maksimal për naftën ruse, është një goditje për importuesit e mëdhenj vendorë të derivateve të cilët kishin importuar sasi të shumta të naftës si rezerva eventuale me çmime të larta.

“Tani të njëjtit duhet të shesin me çmimin e ultë aktual dhe janë duke përjetuar humbje milionëshe”, pohon Gërxhaliu.

Me ketë ngrirje të çmimit të importit të naftës ruse, sipas Gërxhaliut, ka filluar një epokë e re e rimëkëmbjes ekonomike në botë, por edhe një moment psikologjik për qytetarët që të besojnë në ardhmëri më të mirë në shumë dimensione.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore