Aplikacione

Instagram zgjeron funksionin “close friends” në reels dhe postime


Instagram ka ndryshuar dhe zgjeruar funksionin “close friends” për të lejuar përdoruesit të ndajnë postimet dhe Reels me një grup të kufizuar miqsh të cilëve ata u besojnë më shumë.

Ekipi i Instagram-it thekson se ky ndryshim është bërë për të lejuar përdoruesit të shprehin veten në një hapësirë më intime dhe pa presion për të ndarë me të gjithë ndjekësit e tyre.

Në këtë mënyrë, ata kanë më shumë kontroll mbi cilësimet e privatësisë së tyre dhe mund të ndajnë përmbajtje me njerëzit që kanë rëndësi më të madhe për ta.

Instagram prezantoi opsionin “Close Friends” për postimet në Reels

Procesi është i lehtë: përdoruesit zgjedhin shikuesit, duke klikuar funksionin “Close Friends” dhe në fund ndajnë postimin ose Reels-in.

Këto postime do të shfaqen vetëm për miqtë e ngushtë dhe do të kenë një etiketë të veçantë.

Vlen të theksohet se lista e miqve të ngushtë do të jetë e njëjta për të gjitha funksionet në Instagram.

Shefi i Instagramit, Adam Mosseri, ka deklaruar se po eksperimentojnë veçori që do të lejojë ndarjen e “Stories” me grupe të ndryshme të ndjekësish.

Ky ndryshim vjen për të ofruar përdoruesve më shumë fleksibilitet dhe kontroll mbi përmbajtjen e tyre në këtë rrjet social.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore