Lajme

Dendias informon Borrell për vizitën në Qipro


Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, tha të enjten e 22 korrikut se ka informuar diplomatin e lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, për vizitën e tij në Qipro.

“Unë përsërita pozicionin e Greqisë në lidhje me veprimet e fundit të paligjshme të Turqisë në Varosha” tha Dendias.

Ai i referohej një plani të njoftuar nga presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan dhe udhëheqësi qipriot turk, Ersin Tatar, të martën për të rihapur një pjesë të Varosha-s, një periferi jugore të Famagusta-s që është rrethuar dhe braktisur që kur Turqia pushtoi Qipron veriore.

Borrell e përshkroi planin si një “vendim të njëanshëm të papranueshëm”, duke vënë në dukje se Bashkimi Evropian ndjek Rezolutat përkatëse të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në lidhje me Varosha-n, “të cilat duhet të respektohen plotësisht”.

Njoftimi nga Erdogan për rihapjen u bë gjatë një vizite dy-ditore nga Erdogan, që përkon me përvjetorin e pushtimit turk të Qipros në 1974 që ndau ishullin Mesdhe përgjatë vijave etnike.

Në fjalën e tij, Erdogan sulmoi “armiqtë e Qipriotëve Turq”, përfshirë kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis.

Presidenti turk përsëriti thirrjen e tij për një “zgjidhje me dy shtete” në Qipro, ndërsa kritikoi Bashkimin Evropian i cili e ka hedhur poshtë idenë.

“Bashkimi Evropian nuk do të pranojë ‘kurrë’ një marrëveshje ndërmjet dy shteteve mbi Qipron e ndarë etnikisht”.

Kështu është shprehur presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen në fillim të këtij muaji.

Ajo ishte për vizitë të enjten e 8 korrikut në Qipro, nga ku tha se Bashkimi Evropian (BE) foli me një zë mbi konfliktin, i cili është zvarritur për dekada dhe është një pengesë kryesore mbi ambiciet e Turqisë për t’u bashkuar me bllokun.

“Unë dua të përsëris se ne kurrë nuk do të pranojmë një zgjidhje dy shtetesh. Ne jemi të vendosur në atë dhe shumë të bashkuar”, tha presidentja e KE-së në një konferencë shtypi.

Qipro u nda në një pushtim turk në 1974, shkaktuar nga një grusht shteti i frymëzuar nga Greqia. Jugu drejtohet nga një qeveri e njohur ndërkombëtarisht, e cila përfaqëson të gjithë ishullin në BE, ndërsa veriu është një shtet i veçuar qipriot-turk i njohur vetëm nga Ankaraja.

Përpjekjet e udhëhequra nga Kombet e Bashkuara, të cilat paraprijnë ngjarjet e vitit 1974, kanë dështuar të bashkojnë ishullin.

Ngecja e tanishme është zhytur në mosmarrëveshje për formën e bashkimit – një bashkim i dy shteteve të pavarura të mbështetur nga një udhëheqje e re turke-qipriote, ose si një federatë e lirë e mbrojtur nga grekët qipriotë që përfaqësojnë Qipron ndërkombëtarisht.

Bisedimet në Gjenevë, në fillim të këtij viti, mbi këtë çështje përfunduan pa konkluzion.

Mosmarrëveshja është përqendruar gjithashtu në pretendimet konkurruese mbi rezervat e energjisë në det të hapur, një mosmarrëveshje lidhur me grindjet midis Turqisë dhe Greqisë, një aleat kryesor i grekëve qipriotë.

Të hënën, qindra grekë qipriotë organizuan një protestë kundër vizitës së Erdogan në fshatin Dherynia afër Varosha-s, një periferi e braktisur e qytetit të Famagusta në veri që deri vonë kishte qenë jashtë kufijve dhe nën kontrollin e rreptë ushtarak turk.

Varosha kishte mbetur bosh që nga viti 1974, por autoritetet turke dhe qipriote turke vitin e kaluar lejuan hyrjen në zonë.

 

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore