Lajme

Bjellorusia qarkullon forcat speciale në kufirin ukrainas


Bjellorusia po qarkullon njësitë e forcave speciale në zonat në kufi me Ukrainën.

Lajmi u raportua nga mediat vendase, duke cituar Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura.

“Në drejtimet Volyn dhe Polessye, përpjekjet kryesore të forcave të armatosura të Republikës së Bjellorusisë janë përqendruar në forcimin e mbrojtjes së kufirit shtetëror”, shkruhet fillimisht në njoftimin zyrtar.

Sipas FA-ve ukrainase, gjatë kontrollit të gatishmërisë luftarake të FA-ve bjelloruse u zhvillua një takim i specialistëve të komunikimit dhe stafit inxhinierik.

Shtabi i Përgjithshëm shtoi se kërcënimi i sulmeve me raketa nga territori i Bjellorusisë mbetet ende i pranishëm.

Më herët, u raportua se në Bjellorusi në zonat kufizuese me Ukrainën u minuan rrugë pyjore, devijime dhe ura.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore