Basketboll/ Bashkimi kompleton gjysmëfinalen në Kupën e Kosovës

Bashkimi është bërë gjysmëfinalisti i katërt i këtij edicioni në Final 8 Kupën e Kosovës në basketboll, teksa kanë deklasuar rivalët e qytetit, Prizrenin 16, me rezultat 69:94.

Bashkimi e nisi shumë mirë ndeshjen, duke treguar dhëmbët që në minutat e para, ku çereku i parë përfundoi me 15 pikë epërsi për ta, 15:30.

Në periudhën e dytë, Bashkimi e rritën epërsinë në 19 pikë, 19:38, por nga ky moment basketbollistët e Prizrenit 16, hyn në një seri të suksesshme, duke afruar rezultatin në katër pikë, 36:40, sa përfundoi pjesa e parë.

Pjesa e dytë ishte shumë interesante, ku Bashkimi sërish e nisi më mirë, duke u shkëputur në 14 pikë, 52:66, ndërsa rezultati në semafor pas 30 minutash ishte 54:68.

Në dhjetë minutat e fundit Bashkimi thelloi edhe më shumë epërsinë, duke triumfuar me shifrat 69:94.

Tani në gjysmëfinale, Bashkimi do të përballet me Golden Eagle Yllin, duel ky që do të zhvillohet këtë të premte me fillim nga ora 20:00.