Verstappen fiton Çmimin e Madh të Meksikës

Max Verstappen u bë piloti i parë i Formula 1 që fitoi 14 gara në një sezon me një fitore të lehtë në Çmimin e Madh të Meksikës.

Verstappen, i cili përfundoi kampionatin e tij të dytë botëror në fillim të muajit, u largua nga “pole-position” dhe nuk dukej se do ta humbiste fitoren.

Ai tani ka tejkaluar numrin e përbashkët prej 13 të vendosur nga Michael Schumacher dhe Sebastian Vettel, në atë që ka qenë një sezon krejtësisht dominues.

“Ka qenë një vit i jashtëzakonshëm deri më tani,” tha Verstappen pas garës. “Patjetër që po e shijojmë dhe do të përpiqemi të shkojmë për më shumë”.

Verstappen përfundoi kampionatin e tij të dytë në Çmimin e Madh të Japonisë me katër gara të mbetura për të bërë, përpara se të fitonte Çmimin e Madh të SHBA në Austin.

Verstappen mund të përfundojë me 16 fitore nëse fiton ndeshjet e mbetura në Brazil dhe Abu Dhabi.

Fitorja e Meksikës është e 34-ta në karrierën e Verstappen. Ai është tashmë i gjashti në listën e fituesve të të gjitha kohërave të Formula 1 dhe ka shtatë fitore më pak për të barazuar numrin e madh Ayrton Senna prej 41.

Verstappen ka shumë rekorde nga më herët në karrierën e tij në F1. Ai u bë shoferi më i ri që nisi një garë në Çmimin e Madh të Australisë 2015 dhe fituesi më i ri i garës, në moshën 18 vjeç, që fitoi një garë në Çmimin e Madh të Spanjës 2016.