Rindezet debati: Manchester City duket si një ekip më i mirë pa Haaland

Pas mposhtjes 4-1 të Liverpool nga Manchester City, shumë kanë pyetur veten nëse Sky Blues janë një ekip më i mirë pa Erling Haaland.

Reprezentuesi norvegjez, i cili humbi ndeshjen me Liverpoolin për shkak të lëndimit, është edhe golashënuesi më i mirë i Premier League dhe Champions League, pasi ka shënuar 42 gola në 37 ndeshje në të gjitha garat.

Megjithatë, në mungesë të tij, Man City ishte spektakolar dhe veçanërisht i rrjedhshëm kundër Reds, me Ilkay Gundogan, Kevin De Bruyne, Julian Alvarez, Jack Grealish dhe Riyad Mahrez që shkëlqenin përpara.

“Minuta 1 deri në minutën 93 ishte një paraqitje perfekte – edhe pse pranuam një gol, ne luajtëm shumë mirë”, tha Pep Guardiola për BT Sport.

“Ata [Liverpooli] gjithmonë kanë kërcënim në tranzicion, por ne luajtëm shumë mirë. Një nga paraqitjet më të mira në shtatë vitet e mia.

“Lojtarët e dinin që ne nuk po luanim keq. Një gol poshtë dhe ne vazhduam ta bënim atë dhe patëm pak bisedë në pjesën e parë dhe ishim me fat që shënuam golin e dytë. Por më pas në 2-1 ndeshja ishte e qëndrueshme. ”

Megjithatë, Dietmar Hamann beson se Manchester City po luan futbollin e tyre më të mirë kur Haaland nuk është në formacionin fillestar.

“Man City ishte një ekip më i mirë pa Haaland, edhe nëse ai shënon 40 gola këtë sezon”, shkroi Hamann në Twitter në janar.

Opta Analyst përpiloi një artikull në shkurt ku theksuan se Manchester City ka humbur ritmin dhe vertikalitetin këtë sezon.

Ata theksojnë se numri i sprinteve për lojë ka rënë nga 130.1 në 120.4 krahasuar me sezonin e kaluar, ndërsa bartjet e tyre progresive për 90 minuta kanë rënë nga 30.1 në 20.5.

Ndërkohë, The Athletic ka raportuar se, sipas modelit SPI të FiveThirtyEight, vlerësimi i ekipit të Man City është ulur nga 93.5 në 90.8 – më i ulëti që nga sezoni i dytë i Guardiolës në ekip.