Lajme

Qeveria amerikane sanksionon prodhuesit kinezë të barnave


Autoritetet amerikane kanë vendosur sanksione ndaj kompanive prodhuese kineze, të ilaçeve mjekësore, përfshirë dhe një person me ndikim të madh të steroideve anabolike në botë.

Kjo, pasi kompanitë kineze u zotuan të rrisin prodhimin për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së epidemisë që vrau 100 mijë amerikanë, vitin e kaluar.

Presidenti amerikan, Joe Biden, nënshkroi një urdhër ekzekutiv, që lehtëson evidentimin e trafikantëve të huaj të ilaçeve, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Këto veprime “do të ndihmojnë në prishjen e zinxhirit të furnizimit global dhe rrjeteve financiare që mundësojnë që opioidet sintetike dhe kimikatet pararendëse të arrijnë në SHBA”, tha në një deklaratë sekretari i shtetit, Antony Blinken.

Sipas urdhrit të ri ekzekutiv, departamenti i thesarit vendosi sanksione ndaj katër kompanive kimike kineze dhe një individi, Chuen Fat Yip, të cilin e përshkroi si “një nga prodhuesit më të mëdhenj, të steroideve anabolike në botë”.

Departamenti i Shtetit vendosi gjithashtu një ofertë shpërblimi deri në 5 milionë dollarë për arrestimin e 68-vjeçarit, i cili besohet se jeton në Wuhan.

Në paditë federale të vitit 2018, kompania e tij u akuzua për prodhimin e rreth 280 milionë dollarëve steroid anabolikë gjatë pesë viteve dhe për dërgimin e përbërësve për qetësuesin fentanyl përmes paketimeve të vogla, të dërguara nëpër botë.

Muajin e kaluar, autoritetet amerikane sekuestruan ekuivalentin e 2.3 milionë dollarëve në kriptomonedhën Bitcoin, të gjurmuar në Chuen, sipas prokurorëve në Dallas.

Departamenti i Thesarit vendosi gjithashtu sanksione ndaj dy grupeve kriminale të drogës në Meksikë dhe një në Brazil.

Sanksionet do të bllokojnë çdo pasuri në SHBA-të, që grupet ose Chuen mund të kenë dhe do të kriminalizojnë transaksionet nga Shtetet e Bashkuara.

Më shumë se 100 mijë amerikanë vdiqën gjatë vitit nga mbidoza e ilaçeve kundër dhimbjeve.

Varësia ndaj ilaçeve kundër dhimbjeve është rritur kohët e fundit për shkak të përhapjes së barnave të rreme, shpesh të kontrabanduara nga jashtë, që mund të blihen në internet.

Një raport i vitit 2020, të publikuar nga Agjencia Amerikane e Zbatimit të Drogës tha se, trafikantët meksikanë të drogës po prodhonin gjithnjë e më shumë tableta që kontrabandoheshin në SHBA.

Burimi kryesor i materialit fentanyl – disa të dërguara në Meksikë – ishte në Kinë.

Raporti thoshte se India, e njohur për industrinë e saj gjigante farmaceutike, u bë gjithashtu shpejt burim i qetësuesve të paligjshëm.

Nën presionin e madh të SHBA-së, Kina në prill 2019 dekretoi ndalimin e fentanilit.

Marrë nga ‘The Guardian’, përshtatur për Albanian Post.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore