Lajme

BioNTech në gjyq për pasojat e vaksinës kundër COVID-19


Gjykatat gjermane do të fillojnë nga e hëna shqyrtimin e një sërë pretendimesh mbi efektet negative të pësuar pas vaksinimeve kundër Coronavirus-it, më shumë se dy vjet pas një prej fushatave më të shpejta dhe më të gjera të vaksinimit në botë.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia franceze “AFP”.

Përballë një pandemie vdekjeprurëse që u shfaq në fillim të vitit 2020, e cila shkaktoi mbyllje kufijsh dhe bllokime që bllokuan miliona njerëz në shtëpitë e tyre, ardhja e vaksinave kundër COVID-it ishte përshëndetur gjerësisht si një shpëtimtar jetësh.

Por vaksinat, të cilat ishin zhvilluar me shpejtësi marramendëse dhe kishin marrë miratimin e hershëm për përdorim, tani janë në fokus të pretendimeve ligjore në disa vende, përfshirë Francën dhe Britaninë, pasi paditësit thonë se vaksinat dëmtuan shëndetin e tyre.

Rasti

Në Gjermani, një gjykatë në Hamburg do të jetë e para që do të dëgjojë një çështje të ngritur kundër prodhuesit vendas të vaksinave BioNTech, i cili, së bashku me gjigantin amerikan Pfizer, prodhoi vaksinën e parë mRNA.

Paditësi raportoi se kishte vuajtje duke përfshirë “dhimbje në pjesën e sipërme të trupit, ënjtje të ekstremiteteve, rraskapitje, lodhje dhe çrregullime të gjumit” pas marrjes së dozës, tha gjykata.

Ajo po kërkon 150 mijë euro (162 mijë dollarë) si dëmshpërblim dhe njohjen se “i pandehuri është i detyruar të sigurojë dëme materiale”, shtoi gjykata.

Avokati i saj Thomas Ulbrich, i cili gjithashtu përfaqëson 250 persona të tjerë në raste të ngjashme, tha se klientët e tij ishin “të gjithë të shëndetshëm” përpara se të vuanin nga simptomat.

Siguria e vaksinës

BioNTech, e cila zhvilloi vaksinën Comirnaty në bashkëpunim me Pfizer, e konsideron padinë të pabazuar.

Sipas kompanisë, 1.5 miliardë njerëz në mbarë botën e kanë marrë këtë vaksinë, duke përfshirë më shumë se 64 milionë gjermanë.

EMA pretendon se vaksina është e sigurt dhe se në vitin e parë të pandemisë, ajo ndihmoi për të shpëtuar pothuajse 20 milionë jetë në mbarë botën.

EMA, megjithatë, pranon se pas vaksinimit me Comirnaty ekziston një rrezik i vogël i zhvillimit të miokarditit dhe perikarditit, dy lloje të inflamacionit të zemrës që prekin më së shumti meshkujt e rinj.

Deri më tani, agjencia ka marrë pothuajse 1.7 milionë ankesa për efektet anësore që u zhvilluan pas marrjes së vaksinës kundër COVID-19.

Kjo përkthehet në 0,2 raste për 100 doza të administruara.

Në Zonën Ekonomike Evropiane (ZEE), janë administruar 768 milionë doza vaksinash kundër COVID-19.

Efektet anësore më të zakonshme dhe të zakonshme të vaksinës janë dhimbja e kokës, ethet, lodhja dhe dhimbjet e muskujve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore