Lajme

Arma bërthamore e Rusisë në hapësirë është një rrezik për të gjithë, thotë shefi i Komandës Gjermane


Skenari më i keq i shpërthimit të një arme bërthamore në orbitë nga Rusia do të ishte katastrofik.

Kështu deklaroi komandanti i Komandës Hapësinore ushtarake të Gjermanisë, gjeneralmajor Michael Traut.

Duke folur në një ngjarje anësore të Konferencës së Sigurisë në Mynih, Traut ishte i qartë se ka “më shumë pyetje sesa përgjigje” kur bëhet fjalë për zbulimet e javës së kaluar në Shtetet e Bashkuara se Rusia mendohet se po zhvillon një formë të armëve bërthamore anti-satelitore.

Ndërsa tingëllon si fantashkencë, nuk është ende e qartë nëse një armë e tillë hapësinore është një raketë me bazë tokësore apo një anije kozmike e synuar me energji bërthamore, e aftë për të nxjerrë satelitët në orbitë.

“Nëse dikush guxon të shpërthejë një armë bërthamore në atmosferë të lartë apo edhe në hapësirë, ky do të ishte pak a shumë fundi i përdorshmërisë së atyre të përbashkëtave globale të orbitës”, tha Traut.

Pasojat e një sulmi do të ishin shndërrimi i mijëra satelitëve vezullues që tani gumëzhinin nëpër orbitë në mbeturina duke krijuar fusha të dendura mbeturinash.

“Askush nuk do t’i mbijetonte një aksioni të tillë – asnjë satelit, as kinez, as rus, as amerikan ose evropian”, tha Traut.

“Nëse dikush llogarit në mënyrë racionale, askush nuk do të përdorte një armë të tillë në hapësirë”.

Vendosja e një arme bërthamore në hapësirë do të ishte gjithashtu në kundërshtim me Traktatin e Kombeve të Bashkuara për Hapësirën e Jashtme të vitit 1967, tha Traut, duke pasur parasysh se ai ndalon instalimin e armëve të shkatërrimit në masë në orbitë.

Nëse Rusia do të godasë në hapësirë dhe do të rrëzojë satelitët komercialë, atëherë pritet një goditje ekonomike nga banka në energji dhe që kushton triliona dollarë, tha Ludwig Möller, drejtori i Institutit Evropian të Politikave Hapësinore.

Gjermania hapi zyrtarisht komandën e saj hapësinore vitin e kaluar, me Franca dhe Mbretëria e Bashkuar bëjnë të njëjtën gjë si pjesë e përpjekjeve për të filluar ndërtimin e një mbrojtjeje të besueshme të infrastrukturës qeveritare dhe tregtare në orbitë.

Ndërsa Kina dhe India po avancojnë me shpejtësi teknologjinë e tyre hapësinore, lufta brutale e Rusisë ndaj Ukrainës dhe gatishmëria e saj për të bërë marrëveshje ushtarake të hapësirës ajrore me shtetet e sanksionuara si Koreja e Veriut dhe Irani e bëjnë atë një kërcënim urgjent.

Megjithatë, zyrtarët në Washington kanë qenë të prirur të bëjnë të qartë se nuk ka asnjë kërcënim të afërt nga hapësira, pavarësisht nga inteligjenca.

Marrë nga “Politico”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore