Lajme

OKB: ‘Katastrofa’ e Gazës kërcënon të rrisë zhvendosjen globale rekord


Agjencia e OKB-së për refugjatët ka paralajmëruar se “katastrofa” që po shpaloset në Rripin e Gazës kërcënon të krijojë zhvendosje shtesë në të gjithë Lindjen e Mesme.

Duke folur në Forumin Global të Refugjatëve të mërkurën, Filippo Grandi, komisioneri i lartë i OKB-së për refugjatët, tha se luftimet midis Izraelit dhe Hamasit kërcënojnë të destabilizojnë të gjithë rajonin dhe të rrisin më tej numrin e njerëzve të zhvendosur në nivel global, i cili tashmë është në një maksimumi kohor prej 144 milionë.

“Një katastrofë e madhe njerëzore po shpaloset në Rripin e Gazës,” paralajmëroi Grandi, duke ankuar se “deri më tani, Këshilli i Sigurimit nuk ka arritur të ndalojë dhunën”.

“Ne parashikojmë më shumë vdekje dhe vuajtje të civilëve dhe gjithashtu zhvendosje të mëtejshme që kërcënojnë rajonin”, paralajmëroi Grandi.

Sipas Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punën për Refugjatët Palestinë në Lindjen e Afërt (UNWRA), gati 1.9 milionë njerëz – më shumë se 85 për qind e popullsisë në Gaza – janë zhvendosur që nga fillimi i bombardimeve izraelite në fillim të tetorit.

Përpara rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për armëpushimin, komisioneri i lartë kishte bërë thirrje me zjarr për një armëpushim humanitar “për të parandaluar zhvendosjen masive të vazhdueshme që të rritet gjithnjë e më shumë përtej Gazës”.

Më shumë zhvendosje “do të ishte katastrofike për palestinezët, të cilët e njohin traumën e mërgimit; dhe zgjidhja e saj do të ishte e pamundur, duke rrezikuar më tej çdo mundësi paqeje”, postoi ai në X.

Paralajmërimet për një zhvendosje më të gjerë të palestinezëve nga Gaza janë rritur pasi forcat izraelite janë shtyrë në të gjithë enklavën, pavarësisht nga përcaktimi i jugut si zonë e sigurt.

Ministri i Jashtëm i Jordanisë, Ayman Safadi, tha se Izraeli po zbatonte një politikë për të larguar palestinezët nga territori përmes një lufte që ai tha se plotëson “përkufizimin ligjor të gjenocidit” të dielën.

Philippe Lazzarini, kreu i UNRWA, akuzoi gjithashtu Izraelin se kërkon dëbim masiv të njerëzve nga Gaza në Egjipt.

“Kombet e Bashkuara dhe disa shtete anëtare, përfshirë Shtetet e Bashkuara, kanë refuzuar me vendosmëri zhvendosjen me forcë të banorëve të Gazës nga Rripi i Gazës”, paralajmëroi ai të dielën.

Zyrtarët izraelitë kanë sugjeruar në muajt e fundit “zhvendosje vullnetare të palestinezëve, për arsye humanitare, jashtë Rripit”, ose zhvendosje në qytetet me tenda në shkretëtirën e Sinait në Egjipt.

Grandi u kërkoi gjithashtu zyrtarëve të OKB-së, politikanëve dhe grupeve të ndihmës të mbledhur në Gjenevë “të mos i harrojnë krizat e tjera të ngutshme humanitare dhe të refugjatëve”.

Duke vënë në dukje luftën e Rusisë në Ukrainë, luftën civile në Sudan dhe krizën humanitare në Afganistan, ai tha se konfliktet dhe krizat tashmë kishin gjeneruar zhvendosje rekord edhe para se të shpërthente lufta në Gaza.

“Çdo refugjat është një simptomë e dështimit tonë kolektiv për të garantuar paqen dhe sigurinë”, paralajmëroi Grandi, duke thënë se bota duhet të punojë së bashku për të përmirësuar tragjedi të tilla të parandalueshme.

Numri i njerëzve të zhvendosur në mbarë botën kaloi 114 milionë deri në fund të shtatorit, një nivel më i lartë i të gjitha kohërave.

Grandi tha se kjo arrin në “114 milionë ëndrra të shkatërruara, jetë të prishura, shpresa të ndërprera. Është një figurë që pasqyron një krizë – shumë kriza – të njerëzimit”.

Grandi u bëri thirrje pjesëmarrësve që ta bëjnë forumin “një moment uniteti, në të cilin të gjithë ne të bashkojmë forcat për të siguruar që ata që ikin për shkak se jeta, liria dhe siguria e tyre kërcënohet të mund të gjejnë mbrojtje dhe të bëhet gjithçka për të zgjidhur mërgimin e tyre si sa më shpejt të jetë e mundur”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore