Chelsea përballet me Crystal Palace, Broja projektohet titullar

Chelsea do të presë Crystal Palace në Premier League të mërkurën në mbrëmje (ora 20:30), ku do kërkojë fitoren që do ta mbajë në gjysmën e parë të renditjes.

Ndërkohë, Palace, të cilët ulen në pozitën e 15-të, bëjnë udhëtimin e shkurtër në “Stamford Bridge” duke qëndruar vetëm katër pikë larg kundërshtarëve të tyre të ardhshëm.

Siç ka qenë rasti për tifozët e Chelsea-t gjatë gjithë këtij sezoni, një nivel më i lartë u pasua nga një tjetër më i ulët javën e kaluar pasi ekipi i tyre humbi ndaj Wolverhampton në “Boxing Day”.

Vendimmarrja e dobët në pjesën e parë, veçanërisht nga Raheem Sterling në një situatë tre me një, e mbajti Wolves në lojë në pjesën e parë dhe vendasit përfituan plotësisht pas pushimit.

Megjithëse Christopher Nkunku shënoi golin e tij të parë me Chelsea-n në kohën shtesë. Ai rezultoi jo më shumë se një ngushëllim pasi Chelsea humbi për herë të tetë në 18 ndeshjet e Premier League nën drejtimin e Mauricio Pochettino.

Tetë pikë larg gjashtëshes së parë, londinezët perëndimorë janë tashmë në një fazë ku duhet të fillojnë të bashkojnë një seri fitoresh për të shmangur mundësinë realiste të fokusimit në fitimin e FA Cup për të siguruar një rrugë drejt Evropës.

Ndërsa vetëm tre fitore kanë ardhur nga nëntë ndeshjet në “Stamford Bridge”, Chelsea ka fituar dy të fundit dhe është i pamposhtur në pesë të fundit në të gjitha garat.

Roy Hodgson e çon skuadrën e tij të përballet me Chelsea-n ende nën presion për të mbajtur punën e tij në “Selhurst Park”, pasi ai ka një fitore në 11 ndeshje.

Megjithatë, barazimet radhazi me Manchester City dhe Brighton ndiheshin si hapa në drejtimin e duhur, edhe pse tani janë vetëm gjashtë pikë mbi zonën e rënies.

Së bashku me tre klube të tjera, Palace ka rekordin e dytë më të keq të sulmit në divizion, megjithatë ata kanë gjetur rrugën e rrjetës në tetë nga nëntë ndeshjet e tyre më të fundit në Premier League.