Stil

A mund ta rregullojë “Victoria’s Secret” imazhin e saj?


Pesë minuta pas filmit të ri të Amazon Prime, “Victoria’s Secret: The Tour ’23”, supermodelja 28-vjeçare Gigi Hadid qesh ëmbël para kamerës.

Është një lëvizje befasuese nga marka e tregut masiv, e cila i ktheu të brendshmet nga një luks francez në një element kryesor gjithë-amerikan kur u bë një dyqan qendror i njohur në vitet 1980.

Me çantat e pazarit me shkëlqim rozë dhe dhomat e zhveshjes të veshura me kadife, “Victoria’s Secret” ishte një element kryesor për sutjenat dhe të brendshmet që joshi miliona gra amerikane duke i bërë të brendshmet seksi të aksesueshme sa një palë xhinse blu.

Ndërsa “Victoria’s Secret” u bë një rit i kalimit për blerësit adoleshent që blinin sutjenat e tyre të para “të rritura”, modelet e saj – bomba që përcaktuan epokën si Tyra Banks, Heidi Klum, Gisele Bündchen – u bënë gjithashtu emra të njohur.

Në vitin 1998, labeli shfrytëzoi tërheqjen e tyre miqësore, por magjepsëse me “Show Fashion Show” të “Victoria’s Secret”, një ngjarje televizive në pasarelë që i ktheu modelet e thjeshta në “Engjëj” me sutjena, stileto dhe krahë të mëdhenj me pendë.

“Victoria’s Secret”, 1998.

Në kulmin e tij në mesin e viteve 2000, shfaqja vjetore ishte aq popullore sa fitoi vend në “Walk of Fame” në Hollywood, shkruan BBC, transmeton AlbanianPost.

Por kanë kaluar pesë vjet nga shfaqja e fundit e “Victoria’s Secret” dhe gjërat kanë ndryshuar.

Atmosfera e dikurshme e markës (modele të holla, të nxira, të entuziazmuar kur shkelin syrin dhe përshëndesin audiencën e burrave që brohorasin aty pranë) nuk është më e mirëpritur për blerësit që kërkojnë përfshirje dhe autonomi.

Dhe kështu pallati i ëndrrave rozë ka ndryshuar, duke e riformuar veten si një mjet për dashuri gjithëpërfshirëse dhe të pathyeshme për veten.

Sapo debutoi në Amazon Prime, “Victoria’s Secret: The Tour ’23” është pjesërisht dokumentar, pjesërisht video muzikore dhe pjesërisht reklamë e shijshme për bluzat e korseve dhe të brendshmet.

Yjet e filmit janë Hadid së bashku me modelet e reja të “Victoria’s Secret” si Adut Akech dhe Winnie Harlow, plus një kolektiv femrash artistesh të quajtur “VS 20”.

Filmi përqafon “më të mirën e së kaluarës sonë dhe gjithashtu një moment shumë ‘IN’ në kulturën tonë” tha Raul Martinez, nënpresident ekzekutiv dhe drejtor kreativ i “Victoria’s Secret”.

“Sigurisht që ne i kemi krahët, por si t’i prezantojmë në një hapësirë bashkëkohore? Kjo është ajo që ka të bëjë me ‘Victoria’s Secret: The Tour’”, shtoi ai.

Duke i dhënë jetës së saj të kaluar një mbyllje syri të vetëdijshme – ndonëse ende e veshur me bojë për vetulla përrallore – “Victoria’s Secret” synon të ruajë forcën e saj si një fenomen kulturor.

Në këtë mënyrë, ajo ka paralele të forta me “Barbie”, hitin kinemaje të verës që riformësoi imazhin e vjetër të Mattel duke e kthyer magjepsjen e tij dikur plastike në shkëlqim, forcë subversive.

“Kam dëgjuar disa krahasime”, pajtohet Martinez.

Martinez iu bashkua “Victoria’s Secret” nga Vogue në vitin 2020, kur marka po tërhiqej nga shoqatat me lëvizjen “#MeToo” dhe nënkuptoi lidhje me Jeffrey Epstein.

Ish-modelet e pasarelave Bridget Malcolm dhe Dorothea Barth Jorgensen folën për standardet ndëshkuese të madhësisë së markës.

Presidenti i atëhershëm Ed Razek ofendoi gratë transgjinore në një intervistë për Vogue.

Ed Razek.

Dhe një dokumentar i vitit 2022 nga Matt Tyrnauer i quajtur “Victoria’s Secret: Angels and demons”, lidhi të gjitha pikat, duke e bërë markën të padëshiruar në internet.

Në të vërtetë, shitjet kanë rënë që nga kulmi i tyre në vitin 2016, kur marka fitoi më shumë se 7.7 miliardë dollarë të ardhura.

Markat si “Aerie”, “Skims” dhe “Parade”, së bashku me ofertat e brendshme në “Target” dhe “Walmart”, kanë sfiduar pjesën e tyre të tregut.

Në vitin e tyre më të keq në 2020, marka mezi tërhoqi 5 miliardë dollarë – një rënie veçanërisht tronditëse, duke pasur parasysh se sa nga mallrat e tyre ishte i njëjti lloj sporti dhe të brendshmesh që shumica e grave shpenzuan në pandemi.

Edhe me erozionin e kulturës së qendrave tregtare, të ardhurat e “Victoria’s Secret” ranë vetëm 6% në 6.34 miliardë dollarë në vitin 2022.

Në mars të këtij viti, ata parashikuan një rritje vjetore të shitjeve neto në “gamën e mesme njëshifrore”. Jo i madh për standardet e tyre – por edhe një fitim prej dhjetëra milionësh.

“Gjëja që njerëzit nuk e kuptojnë realisht është që zinxhiri i furnizimit për të brendshme – për sytjenat, në veçanti – dominohet me të vërtetë prej tyre”, tha Lauren Sherman, një analiste e modës.

“Ata gjenerojnë më shumë shitje, ata shesin më shumë sytjena se pothuajse çdo shitës me pakicë i markës tjetër dhe e kanë gjurmën e shitjes me pakicë dhe gjurmën e markës për të qëndruar në det edhe në kohë të vështira”, shton ajo.

Ëndrra e re amerikane?

Jashtë butikut kryesor të “Victoria’s Secret” në Fifth Avenue në New York, blerës si 16-vjeçarja Taylor dhe nëna e saj, Nicole, po kalojnë momentet e fundit të pushimeve të tyre për të eksploruar markën.

Taylor nga New Hampshire është veçanërisht e emocionuar “sepse ky dyqan është vendi ku blejnë të gjitha supermodelet”.

Gigi Hadid – “Victoria’s Secret”.

Marka sapo kishte kaluar një tjetër pengesë – një festë në javën e modës në New York, e cila, sipas The Cut, “mund të kishte qenë e organizuar përmes një email-i” për shkak të mungesës së një shfaqjeje në pasarelë.

Kjo u pasua nga një sërë postimesh (të fshira me shpejtësi) në rrjetet sociale nga Doja Cat që fyente punimet e reja.

Fatkeq? Absolutisht.

Por për blerësit si Lizzy, shpërthimi nuk kishte shumë rëndësi.

Ajo ende i blen sutjenat e saj në “Victoria’s Secret” për shkak të përshtatjes së tyre të besueshme.

Kendall Jenner – “Victoria’s Secret”.

“Unë e di se ata do të më mbajnë brenda”, thotë ajo.

“Duhet përgjithmonë për të gjetur një markë të re që të përshtatet. Pse të ndryshoj kur të kem dy fëmijë, një punë dhe e di se çfarë funksionon?”, shton ajo.

Kjo mund të jetë arsyeja pse “Victoria’s Secret: The Tour ’23” hapet me një fytyrë të afirmuar – e dashura amerikane Hadid, ndoshta ekuivalenti i botës së modës me Margot Robbie, apo edhe vetë “Barbie”.

Në minutat e para të filmit, Hadid ka një triko rozë dhe një buzëqeshje verbuese qetësuese – e njëjta fytyrë sikur kur shkëlqeu në pasarelën e saj të parë të “Victoria’s Secret” në vitin 2015 – ende ka shpresë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore