Auto

Zbulohen specifikat e veturës së parë elektrike nga Sony dhe Honda


Sony dhe Honda, të cilat shpallën një bashkëpunim vitin e kaluar për të zhvilluar dhe ndërtuar makina elektrike, kanë zbuluar emrin e markës së tyre të re të makinave. Ajo do të quhet Afeela.

Në një prezantim gjatë Consumer Electronics Show, shefi ekzekutiv i Sony Honda Mobility, Yasuhide Mizuno zbuloi një prototip të makinës së parë, e cila dukej si një sedan i madhësisë së mesme, por ai zbuloi pak detaje rreth saj.

Makina do të jetë e disponueshme për të porositur dhe madje blerë në vitin 2025.

Makina do të ketë sisteme sigurie dhe asistence për shoferin nga Honda, së bashku me veçori dhe veçori ndërvepruese nga Sony, tha Mizuno.

Mbi parakolpin e përparmë të makinës është një ekran i ngushtë i jashtëm që kompania e quan shiriti i medias. Do të lejojë automjetin të tregojë informacion dhe të ndërveprojë me njerëzit jashtë automjetit, tha Mizuno.

Mizuno gjithashtu u mburr me 45 kamerat dhe sensorët brenda dhe jashtë automjetit, disa prej të cilëve përdoren për të zbuluar gjendjen e shoferit për të ndihmuar në sigurimin e vigjilencës dhe sigurisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore