Lajme

Tesla do të pushojë nga puna më shumë se 10% të fuqisë punëtore


Tesla do të pushojë nga puna më shumë se 10 për qind të fuqisë punëtore globale të automjeteve elektrike.

Në një letër të brendshme, miliarderi Elon Musk i ka thënë stafit se nuk kishte asgjë që ai urrente më shumë se kjo, “por duhet bërë”.

Prodhuesi më i madh i makinave në botë për nga vlera e tregut kishte 140 mijë e 473 punonjës në nivel global që nga dhjetori, sipas raportit të tij të fundit vjetor.

“Ne kemi bërë një rishikim të plotë të organizatës dhe kemi marrë vendimin e vështirë për të reduktuar numrin tonë të punonjësve me më shumë se 10 për qind globalisht”, thuhet në emailin e Musk.

“Nuk ka asgjë që urrej më shumë, por duhet bërë. Kjo do të na mundësojë të jemi inovativë dhe të uritur për ciklin e ardhshëm të fazës së rritjes”.

Një punonjës i Tesla-s, të cilit i ishte thënë se do të lirohej nga puna, ka treguar se më pas ishte bllokuar nga emailet e tij, si dhe të gjithë stafin tjetër që ishte pushuar nga puna.

Kompania do të raportojë të ardhurat e saj tremujore më vonë këtë muaj, por tashmë ka raportuar një rënie në dërgesat e automjeteve në tremujorin e parë, e para në gati katër vjet dhe gjithashtu nën pritshmëritë e tregut.

Sakaq, disa analistë i kanë përshkruar rezultatet si “të trazuara”.

Muajin e kaluar, Tesla reduktoi prodhimin në Gigafactory në Shangai dhe javën e kaluar Tesla u tha punonjësve që punojnë në Cybertruck se ndërrimet do të jenë më të shkurtra në linjën e prodhimit në Austin.

Tesla ka filluar të ndjejë ndikimin e ngadalësimit të kërkesës për automjete elektrike.

Musk kohët e fundit ka mohuar raportet se kompania ka hequr dorë nga planet për të prodhuar një makinë të lirë, e cila ka qenë një nga qëllimet e tij të kahershme për të bërë automjete elektrike të përballueshme për masat.

Prodhuesi i automjeteve elektrike ka qenë i ngadalshëm në rifreskimin e modeleve të vjetra, pasi normat e larta të interesit kanë ulur oreksin e konsumatorit për artikuj me bileta të mëdha.

Ekziston gjithashtu presioni i vazhdueshëm nga Kina pasi rritja e automjeteve të tyre të lira elektrike ka filluar të vërshojë tregun me modele të përballueshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore