Lajme

Tanku i ri izraelit me një vizion 360° të fushës së betejës falë inteligjencës artificiale


Izraeli ka prezantuar tankun Barak si inovacionin e tij të fundit ushtarak të mundësuar nga inteligjenca artificiale (AI), duke premtuar një “epokë të re” në aftësitë luftarake.

“Tanku Barak është shumë inovativ: ai i çon aftësitë tona të manovrimit në një nivel tjetër dhe është një shprehje e qartë e aftësive tona teknologjike”, ka thënë ministri izraelit i Mbrojtjes, Yoav Gallant.

Tanku i gjeneratës së pestë ofron aftësi gjithëpërfshirëse të fushëbetejës.

Në një video që përmban segmente të animuara për të demonstruar potencialin e tankut, një operator i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) është në gjendje të dallojë objektivat falë një helmete të krijuar posaçërisht që e ndihmon atë të filtrojë të dhënat e betejës.

Po ashtu rezervuari komunikon pa probleme informacionin me një rezervuar tjetër aty pranë, i cili mund t’i përgjigjet menjëherë të dhënave dhe të identifikojë objektivin.

Ekuipazhet e platformës do të kenë pajisje me ekran me prekje për t’i ndihmuar ata të përdorin aplikacione me të cilat operatorët do të bëhen më të njohur me kalimin e kohës.

Barak gjithashtu ka “aftësi të avancuara vëzhgimi natën” që lejojnë ekuipazhin e tankut të përfshihet në luftime nga afër, falë mbledhjes dhe ndarjes së informacionit të përmirësuar dhe të përditësuar të mundësuar nga një i besueshëm me aftësinë për të analizuar më shumë terrenin.

Kostoja e tankut mbetet e panjohur, por zyrtarët e kanë krahasuar atë me koston e përafërt të Merkava 4M, e cila kushton rreth 3.5 milionë dollarë, pavarësisht inovacioneve teknologjike dhe shtesave në Barak.

Sakaq, zhvillimi i Barak ka zgjatur pesë vjet dhe prodhimi masiv ka nisur muajin e kaluar.

Zbulimi i tankut ka ardhur rreth dy dekada pas prezantimit të Merkava, të cilin zyrtarët besojnë se Barak do ta zëvendësojë deri në fund të vitit 2025 në Brigadën 401.

Gjithashtu zyrtarët planifikojnë të prodhojnë dhjetëra tanke çdo vit për të përmirësuar më tej forcën.

Marrë nga “La Stampa”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore