Sport

Nipi i Muhammad Ali fiton me nokaut në raundin e parë, ndërsa vazhdon rrugën drejt një karriere profesionale MMA


(Getty Images)

Biaggio Ali Walsh, nipi 24-vjeçar i një prej boksierëve më të mëdhenj në histori, Muhammad Ali, e çoi karrierën e tij amatore në 4-1 të premten në mbrëmje.

Në Atlanta të premten, Ali Walsh ishte në gjendje të dërgonte në tapet lehtësisht vendasin Travell Miller në raundin e parë me një nokaut brutal.

Me 1:39 të mbetur në raundin e parë, Ali Walsh ishte në gjendje të mbështeste Millerin në skajin e tetëkëndëshit me një mori grushtesh. Dhe një goditje me të majtën e dërgoi Miller-in në tokë përpara se gjyqtari të ndërhynte për të ndaluar duelin.

Pasi humbi luftën e tij të parë amatore në MMA, Ali Walsh ka vazhduar të fitojë katër ndeshjet e tij të fundit radhazi.

Ndërsa luftimet rrjedhin në gjakun e familjes, Biaggio vendosi të merrte një rrugë tjetër nga gjyshi dhe vëllai i tij Nico, i cili gjithashtu është boksier.

“Më tërhoqi më shumë MMA”, tha Biaggio për “The Sporting News”. “Në fakt nuk kam menduar kurrë për boksin. Padyshim që jam rritur në një familje boksi, duke parë këtë sport. Por unë u bëra një fans i MMA dhe UFC kur isha student në shkollë të mesme. Më tërhoqi më shumë”

“Nuk keni nevojë të goditni dikë vetëm me grusht, por mund ta goditni dikë në këmbë, ta godasni me shkelm në kokë, të përdorni bërryla, të rrëzoni njerëzit dhe të luftoni. Ju mund të bëni shumë gjëra”, shtoi ai.

Përpara karrierës së tij luftarake, Ali Walsh luajti futboll kolegji në Cal Berkeley për dy vjet përpara se të transferohej përfundimisht në UNLV.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore