Man United vendos dy rekorde të padëshiruara në humbjen ndaj Chelseat

(Getty)

Manchester United ka vendosur dy rekorde të reja të padëshiruara pas humbjes së tyre dramatike 4-3 në “Stamford Bridge” nga Chelsea.

Dukej sikur skuadra e Erik ten Hag po arrinte tre pikët në Londrën Perëndimore, duke çuar në avantazh në minutën e 10-të të kohës shtesë, por katastrofa e vonë ndodhi.

United kishte luftuar disavantazhin nga 2-0 për të kryesuar 3-2, falë një dopiete nga Alejandro Garnacho dhe një gol në fund të pjesës së parë nga Bruno Fernandes.

Ish-lojtari i Manchester City-t dhe tifozi i United në fëmijëri, Cole Palmer, realizoi penalltinë e dytë në lojë dhe barazoi gjërat në minutën e 100-të, përpara se të përfundonte tripletën e tij 60 sekonda më vonë për të vulosur një fitore të jashtëzakonshme.

Nëse shija e hidhur e hedhjes së tre pikëve në sekondën e fundit nuk ishte mjaft e keqe për Ten Hag, dy rekorde të tjera të padëshiruara tani i janë dhënë skuadrës nën drejtimin e tij.

Humbja në “Stamford Bridge” do të thotë që United tani ka humbur 17 ndeshje në një sezon të vetëm për herë të parë që nga 1989-90.

Atë vit, United përfundoi në vendin e 13-të në Divizionin e Parë të vjetër, vetëm pesë pikë mbi zonën e rënies.

Këtë herë, United është ende i vendosur për një përfundim evropian me një vend në gjashtë vendet e para, por tani ata kanë pësuar humbje 12 herë në ligë pas vetëm 30 ndeshjeve.

Një humbje e hershme në EFL Cup ndaj Newcastle United dhe katër humbje në gjashtë ndeshjet e tyre në fazën e grupeve në Champions League përbëjnë humbjet e tjera të United këtë sezon, në atë që ka qenë një rënie e konsiderueshme nga performancat e tyre sezonin e kaluar.

Një ogur pozitiv që tifozët e United mund të kapin është se skuadra e tyre fitoi Kupën FA pavarësisht përfundimit të ulët të ligës atë sezon në 1989-90, një skenar që mund të luhet ende këtë sezon me gjysmëfinalen kundër Coventry City në horizont.

Një tjetër arritje e trishtueshme që United siguroi ndaj Chelsea-t është se ata kanë vendosur rekordin e skuadrës që ka udhëhequr në miutën shtesë më të vonë dhe si përfundim janë mundur.

Ora tregonte pak më shumë se 99 minuta kur Palmer realizoi golin e barazimit të Chelsea-t dhe vetëm disa sekonda më vonë, anglezi realizoi sërish.

Asnjë ekip në historinë e Premier League nuk ka humbur ndonjëherë pasi ka udhëhequr një ndeshje kaq vonë, duke mposhtur rekordin e Sheffield United të vendosur në fillim të këtij sezoni, pasi “Blades” humbën ndaj Tottenham-it pasi kryesuan në minutën e 98-të.

Goli i fitores së Spurs nga Dejan Kulusevski atë pasdite ishte gjithashtu goli i fundit i fitores (99:53) deri në realizimin e Palmer-it, i cili shënoi në 100:39, duke u bërë goli i tretë më i fundit në historinë e ligës.

United tani duhet të rimarrë veten pas asaj humbjeje demoralizuese të vonë për t’u përballur me rivalët e Liverpool-it, të cilët i mundën 4-3 para pushimit ndërkombëtar.