Lajme

“Ford” paguan dëmshpërblimin pas shembjes së çatisë që vrau një çift


Familja e çiftit Voncile dhe Melvin Hill të moshuar të vrarë nga një aksident automobilistik në vitin 2014, ka marrë një dëmshpërblim masiv prej 1.7 miliardë dollarësh nga Ford.

Dëshmitë e paraqitura në këtë rast treguan se F-250 të prodhuara në 17 vitet e modelit para 2017 paraqesin rrezik për drejtuesit dhe pasagjerët në rastet e një aksidenti, tha Jim Butler Jr., avokati që fitoi.

Ai tha se 5.2 milionë kamionë janë ndërtuar me të njëjtën çati të dëmtuar. Ndoshta edhe më shqetësues është se F-150 më të shiturat të prodhuara para Vitit të Modelit 2009 kanë një dizajn shumë të ngjashëm të çatisë, tha Butler.

F-150 ka qenë automjeti më i shitur amerikan i çdo lloji për më shumë se 40 vjet.

Ata fillimisht iu dhanë 24 milionë dollarë dëmshpërblim, nga të cilat Ford është përgjegjës për 70 për qind 16.8 milionë dollarë) dhe Pep Boys, dyqani i automjeteve, është përgjegjës për 30 për qind (7.2 milionë dollarë).

Më pas, juria i dha familjes 1.7 miliardë dollarë dëmshpërblim, të cilat reflektojnë jo kompensimin për familjen, por shumën që juria mendon se është e mjaftueshme për të ndëshkuar Fordin dhe për ta penguar atë të bëjë të njëjtin gabim në të ardhmen.

Sipas ligjit të Gjeorgjisë, shtetit i jepet 75 për qind e 1.7 miliardë dollarëve, duke i lënë 425 milionë dollarë familjes Hill për të kërkuar. Në total, familja tani ka për të fituar 450 milionë dollarë nga prodhuesi i makinave.

Ford, me vlerë 60 miliardë dollarë, thotë se do të apelojë vendimin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore