NBA gjobit Doncic-in për gjestin fyes ndaj arbitrit

Zëvendëspresidenti ekzekutiv i NBA dhe shefi operativ Joe Dumars njoftoi se ka gjobitur lojtarin e Dallas Mavericks, Luka Doncic me 35,000 dollarë. Slloveni bëri një gjest duke lënë të kuptohet se një nga arbitrat ishte i paguar, në fund të humbjes 127-125 ndaj Golden State Warriors.

Me pak më pak se dy sekonda të mbetura, numri 77 u ankua për një faull të pa thirrur nga Draymod Green ndaj tij pasi arbitri ndaloi lojën pas gabimit të Josh Green ndaj Kevon Looney-t.

I zemëruar që faulli nuk u shpall, slloveni iu drejtua njërit prej zyrtarëve të lojës dhe bëri një gjest që dukej sikur po numëronte paratë, duke treguar se arbitri po grabiste Mavericks me ryshfet.

Mavericks u ankuan për një tjetër faull në të njëjtën lojë. Me dy minuta të mbetura në çerekun e tretë, Joe Looney përfitoi nga një gabim i mbrojtjes së Dallasit në anën tjetër të fushës dhe konvertoi dy pikë pa përgjigje.

Teksasit menduan pas pushimit se do të kishin posedim, gjë që nuk e bënë. Pronari i Mavs, Mark Cuban tha në llogarinë e tij në Twitter se arbitri kishte vendosur posedimin e topit për ekipin vendas, por e tërhoqi vendimin pas ndeshjes dhe planifikon të protestojë për një gabim të supozuar të arbitrit.

Mavericks renditen në vendin e tetë në Konferencën Perëndimore me një përqindje gjuajtjeje prej 49.3 përqind (36-37), në të njëjtin nivel me Los Angeles Lakers, New Orleans Pelicans dhe Oklahoma City Thunder. Në mesin e katër skuadrave, vetëm Thunder nuk është në konkurrencë në playoff.

Doncic është në sezonin e tij të pestë në NBA që kur u zgjodh nga Atlanta Hawks me zgjedhjen e tretë në Draft 2018 dhe u këmbye po atë natë me Dallas Mavericks në tregtinë që solli Trae Young dhe një zgjedhje të raundit të parë në Draft 2019, e përdorur për të sjellë Cam Reddish në Hawks. Këtë sezon ai ka mesatarisht 32.9 pikë, 8.6 kërcime, 8.2 asistime dhe 1.4 vjedhje në 36.4 minuta të luajtura në 58 ndeshje.