Morant frymëzon fitoren e Grizzlies ndërsa GSW humb ndaj Nuggets

Ja Morant shënoi më së shumti pikë në ndeshje, 49 pikë teksa Memphis Grizzlies fitoi 129-122 përballë Houston Rockets të premten.

Memphis mbeti me 16 në çerekun e dytë përpara se të kalonte në avantazh në të tretën, gjatë së cilës Morant shënoi 19 pikë, duke realizuar tetë nga nëntë goditjet e tij.

Ai shtoi tetë asistime dhe bllokoi dy goditje në çerekun e katërt, ndërsa Houston i mbajti gjërat afër.

Ndërkohë, kampionët në fuqi Golden State Warriors patën humbjen e parë të sezonit kundër Denver Nuggets.

Lojtari më i vlefshëm i sezonit të kaluar, Nikola Jokic shënoi 26 pikë si pjesë e një triple-double, ndërsa Denver u rikuperua nga humbja e tyre në ndeshjen e parë për të mposhtur Warriors 128-123.

MVP i finaleve të NBA, Stephen Curry, shënoi 34 pikë për Warriors, të cilët mundën Nuggets në raundin e parë të play-off-it të Konferencës Perëndimore të sezonit të kaluar.

Kevin Durant shënoi një trepikësh që barazoi rezultatin me 56 sekonda të mbetura, ndërsa Brooklyn Nets mbajti një fitore 109-105 ndaj Toronto Raptors.

Nets, të cilët patën një humbje prej 22 pikësh ndaj New Orleans Pelicans në fillimin e sezonit të tyre, pothuajse e lanë lojën të rrëshqiste pasi kryesuan 100-88 me pesë minuta të mbetura.

Durant përfundoi me 27 pikë, por Kyrie Irving kryesoi Nets me 30 pikë dhe shtoi shtatë asistime.

Në ndeshjet e tjera të së premtes, Trae Young shënoi 23 nga 25 pikët e tij në pjesën e dytë dhe përfundoi me 13 asistime për të ngritur Atlanta Hawks në një fitore 108-98 në shtëpi ndaj Orlando Magic.

Pelicans kanë vazhduar me fitoren e tyre të dytë radhazi, të cilët mposhtën Hornets me rezultat 112:124.