Euro 2024

Rekordi i Cristiano Ronaldo-s merr fund pas humbjes së Portugalisë ndaj Gjeorgjisë

Cristiano Ronaldo

Pas humbjes 2-0 të Portugalisë ndaj Gjeorgjisë, Cristiano Ronaldo humbi një nga rekordet e tij të shumta të shquara.

Përpara rezultatit të së mërkurës, Portugalia dukej një nga skuadrat më të mira të kompeticionit pas fitoreve 2-1 dhe 3-0.

Megjithatë, kampionët e Euro 2016 ishin larg nga më e mira e tyre në ditën e tretë të ndeshjes, pasi u mundën 2-0 nga Gjeorgjia, e cila siguroi raundin e 16-të, pavarësisht se ishte skuadra e renditur më ulët në kompeticion nga FIFA, vendi 74.

Gjeorgjia hapi rezultatin brenda dy minutave pas një gabimi të Antonio Silva-s, i cili i dha Khvicha Kvaratskhelia-s një mundësi që ylli i Napoli-t nuk mund ta refuzonte.

“Të dobëtit” e shënuan të dytin nga penalltia, pasi golashënuesi më i mirë i turneut, Georges Mikautadze, kaloi Diogo Costa-s në minutën e 57-të.

Humbja e Portugalisë mund t’i nënshtrohet faktit se ata tashmë ishin të garantuar të përfundonin në krye të grupit të tyre dhe bënë ndryshime të rëndësishme vetëm me Ronaldo-n, Costa-n dhe Joao Palhinha-n që ruajtën vendin e tyre.

Ronaldo, i cili tani luan në Arabinë Saudite, u zëvendësua në minutën e 66-të për ta ruajtur atë për në fazën eliminatore, por duke u larguar nga fusha, 39-vjeçari humbi një nga rekordet e tij më të vjetra.

Deri në Euro 2024, Ronaldo kishte shënuar në çdo fazë të grupeve të turneut të madh që kishte luajtur, nga Euro 2004 deri në Kupën e Botës në Katar. Pesë herë fituesi i Topit të Artë ishte golashënuesi më i mirë në turneun e fundit të Euro-s në 2021.

Pavarësisht nëse ai rekord ishte në mendjen e tij ose ai ishte thjesht i zhgënjyer me performancën e kombit të tij, superylli i shprehu zhgënjimet e tij pas zëvendësimit.