Biznes

Prokurorët amerikanë rekomandojnë kallëzim penal ndaj Boeing


Prokurorët amerikanë kanë rekomanduar që Departamenti i Drejtësisë të ngrejë padi penale kundër Boeing.

Lëvizja vjen pasi departamenti tha se prodhuesi i avionit kishte shkelur një marrëveshje në lidhje me dy përplasjet fatale që përfshinin avionin e saj 737 Max, të cilën firma e mohoi.

Rekomandimi nuk është një vendim përfundimtar dhe detajet e ndonjë veprimi të mundshëm kriminal nuk dihen ende.

Departament i Drejtësisë ka afat deri më 7 korrik për të marrë një vendim përfundimtar nëse do të ndjekë penalisht Boeing.

“Ky është një vendim vërtet kritik që po vjen”, tha Ed Pearson, i cili është drejtor ekzekutiv i Fondacionit për Sigurinë e Aviacionit dhe një ish-menaxher i lartë në Boeing.

“Ka probleme me këta avionë, ne po shohim probleme me këta avionë dhe po flas për 737 Max, 787 dhe është reflektim i udhëheqjes”.

Përplasjet – një në Indonezi në vitin 2018 dhe një tjetër në Etiopi në vitin 2019 – vranë gjithsej 346 njerëz.

Javën e kaluar, të afërmit e viktimave i kërkuan prokurorëve që të kërkonin një gjobë kundër Boeing prej 25 miliardë dollarësh dhe të ndjekin një ndjekje penale.

Sipas një marrëveshjeje të arritur në vitin 2021, Boeing ra dakord të paguante një pagesë prej 2.5 miliardë dollarësh, ndërsa prokurorët ranë dakord t’i kërkonin gjykatës të heqë një akuzë penale pas një periudhe prej tre vjetësh.

Muajin e kaluar, departamenti tha se Boeing kishte shkelur marrëveshjen duke thënë se kishte dështuar të “dizenjonte, dhe zbatonte një program përputhshmërie dhe etike për të parandaluar dhe zbuluar shkeljet e ligjeve të mashtrimit të SHBA-ve gjatë operacioneve të tij”.

Javën e kaluar, shefi ekzekutiv i Boeing, Dave Calhoun u përball me një grindje nga senatorët amerikanë.

Calhoun dëshmoi se kompania kishte mësuar nga gabimet e së kaluarës dhe se procesi për denoncimet e punonjësve “funksionon”.

Por ligjvënësit ende e akuzojnë atë se nuk bëri sa duhet për të korrigjuar një kulturë hakmarrjeje.

Si pjesë e një hetimi në vazhdim, denoncuesit e Boeing i thanë Senatit në prill se 737 Max, 787 Dreamliner dhe modelet 777 kishin probleme serioze të prodhimit.

Kompania u vu më së fundi në qendër të vëmendjes kur një panel dere ra nga një avion i ri 737 Max gjatë një fluturimi të Alaska Airlines në janar, duke lënë një vrimë të hapur.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore