Vende

Plazhi i varrosur nga shpërthimi i malit të Vezuvit rihapet për publikun


Një plazh i lashtë romak që u varros nga shpërthimi i malit Vezuv është rihapur për publikun në parkun arkeologjik Herculaneum në Italinë jugore.

Plazhi është rivendosur pasi puna e konservimit në vitet e fundit rivendosi nivelin e tij origjinal, duke përfshirë kthimin e rërës, e cila synon t’u japë vizitorëve përvojën e ecjes përgjatë plazhit pothuajse siç ishte para shpërthimit.

Herculaneum është një vend më i vogël dhe më pak i njohur se Pompei aty pranë, dhe ndryshe nga fqinji i tij, viktimat e para të Vezuvit u zbuluan atje vetëm gjatë gërmimeve në vitet 1980 dhe 1990, kur u zbuluan skeletet e më shumë se 300 njerëzve.

Eshtrat u gjetën nëpër varka në të cilat besohej se ata ishin strehuar ndërsa prisnin të shpëtoheshin në det nga ushtria e Plinit Plakut, komandantit detar romak që u përpoq të shpëtonte banorët e të dy qyteteve.

Njëra prej viktimave u bë e njohur si “zonja e unazës” për shkak të bizhuterive që iu gjendën në gishta.

Eshtrat e një njeriu të vrarë vetëm disa hapa larg vijës bregdetare, e cila sot është disa qindra metra larg, u gjetën gjatë gërmimeve në vitin 2021, gërmimi i parë në vend në pothuajse 30 vjet.

“Plazhi antik është një vend i jashtëzakonshëm dhe unik në botë”, tha Francesco Sirano, drejtori i parkut arkeologjik.

“Nëse shikojmë drejt vendit ku ishte deti dikur, ne bëhemi eksplorues modernë të batanijes së pamasë të rrjedhës vullkanike që mbuloi qytetin në pak orë, pothuajse duke ndarë ndjenjën e asgjësimit total”.

Herculaneum, i cili u rizbulua gjatë gërmimit të një pusi në fillim të shekullit të XVIII-të, thuhet se ka qenë më i pasur se Pompei, dhe vilat luksoze të zbukuruara me afreske dhe dysheme me mozaik.

Zbulime të tjera kanë përfshirë lëndë organike të frutave dhe bukës, si dhe mobilje prej druri dhe qindra rrotulla papirusi të djegur.

Në prill, studiuesit thanë se kishin deshifruar pasazhe nga një rrotull papirusi, që hodhi dritë mbi orët e fundit të Platonit, një figurë e rëndësishme në historinë e filozofisë perëndimore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore