Euro 2024

Miliardieri ofron 10 milionë dollarë për Gjeorgjinë nëse mund Spanjën në Euro 2024


Një miliarder thuhet ka ofruar një dhuratë marramendëse për lojtarët dhe stafin e Gjeorgjisë pasi ata mundën Portugalinë për të arritur në fazën eliminatore të Euro 2024.

Të mërkurën Gjeorgjia shkaktoi një nga goditjet më të mëdha në historinë e futbollit ndërkombëtar duke mposhtur Portugalinë 2-0 në Gelsenkirchen.

Skuadra e renditur e 74-ta në botë e dinte se duhej të kapërcente skuadrën e Cristiano Ronaldo-s në mënyrë që të kualifikohej në raundin e 16-të në turneun e tyre të parë të madh.

Kjo është pikërisht ajo që ata bënë, me yllin e Napoli-t, Khvicha Kvaratskhelia, që kaloi Gjeorgjinë në avantazh pas më pak se dy minutash, përpara se sulmuesi Georges Mikautadze të realizonte golin nga penalltia.

Arritja monumentale jo vetëm që u dha bashkatdhetarëve të tyre diçka për të festuar pas trazirave politike të viteve të fundit, por gjithashtu u dha atyre një bonus marramendës.

Miliarderi gjeorgjian, Bidzina Ivanishvili u ka premtuar lojtarëve dhe stafit të kombëtares një bonus prej 10 milionë dollarë për të arritur në fazën eliminatore.

Ivanishvili, i cili themeloi partinë politike në pushtet Ëndrra Gjeorgjiane dhe u bë për pak kohë kryeministër i vendit në vitin 2012, ka një pasuri prej 4 miliardë dollarë, duke e bërë atë njeriun e 633-të më të pasur në botë.

68-vjeçari e përshkroi fitoren e Gjeorgjisë kundër Portugalisë si një “fitore historike dhe ëndrrash” dhe ka premtuar 10 milionë dollarë për lojtarët dhe stafin nëse ata mundin Spanjën në 1/16 e fundit.

Ivanishvili e bëri pasurinë e tij në Rusi në vitet 1990 pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik me investime në banka, kompjuterë dhe metale.

Oligarku zgjati vetëm 12 muaj si kryeministër i Gjeorgjisë përpara se të largohej, por ai ka ruajtur një ndikim në partinë në pushtet si kryetar nderi.

Në fillim të këtij viti, shumë nga lojtarët e Gjeorgjisë folën kundër partisë së tij pasi u shpall ligji për “agjentët e huaj”.

Projektligji, për të cilin kritikët thonë se cenon liritë civile, shkaktoi protesta të mëdha në Tbilisi, por përfundimisht u miratua.

Gjeorgjia do të përballet me Spanjën në 1/16 e Euro 2024 të dielën në Këln.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore